„Minecraft. Rocznik 2019” – Stephanie Milton

Minecraft, czyli gra komputerowa (obecnie również konsolowa oraz mobilna) o otwartym świecie zbudowanym z różnorodnych bloków, który możemy dowolnie eksplorować i kreować według naszej wyobraźni, będąca dziełem Markusa Persona i rozwijana dalej przez studio Mojang, jest niezaprzeczalnym fenomenem, jeśli chodzi o świat gier. Od czasu swej premiery, czyli 2009 roku, po dziś dzień cieszy się stale niesłabnącą popularnością wśród graczy z całego świata – i to niezależnie od ich wieku czy też płci.

Nic więc dziwnego, iż na ich potrzeby powstają różnorodne publikacje mające pomóc im jeszcze lepiej zrozumieć cały ten blokowy świat oraz sprawić, by gra była jeszcze przyjemniejsza oraz bardziej satysfakcjonująca.

Wśród nich znalazły się tzw minecraftowe roczniki będące niczym innym jak zbiorem wspomnień dotyczących niesamowitych osiągnięć, ambitnych pomysłów a także przygód graczy zebranych w jednej książce. Nie inaczej jest w przypadku „Minecraft. Rocznik 2019”, który niedawno trafił w moje ręce, a który to traktuje o tym, co też ciekawego działo się w ubiegłym roku (czyli obecnym – 2018, gdyż roczniki wychodzą z wyprzedzeniem, nim dany rok, o którym traktują, dobiegnie końca).

Naszą przewodniczką po książce jest Sparks, będąca architektem oraz ekspertem od czerwonego kamienia. Dlaczego akurat ona? Nie mogło być inaczej, bowiem 2018 rok – z uwagi na niesamowitą aktywność graczy związaną ze wznoszeniem fantazyjnych budowli – nazwany został Rokiem Budowania. Któż więc inny jak nie Sparks, która po prostu uwielbia budować, lepiej pasowałby na przewodnika po nim?

Choć publikacja ta liczy sobie zaledwie nieco ponad 70 stron, to jednak znalazło się w niej całe mnóstwo ciekawych rzeczy – i to nie tylko dla tych, którzy interesują się Minecraftem jako takim, ale też w zasadzie dla większości czytelników, którzy postanowią wziąć tę książkę do ręki i przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Czytelnicy dowiedzą się z niej m.in:

  • tego, które bloki uważane są za najbardziej przydatne przy tworzeniu nowych budowli oraz w jaki sposób je stworzyć,
  • co też ciekawego wydarzyło się podczas ostatniego Mineconu
  • jak może wyglądać oraz jak stworzyć Muzeum Bloków
  • w jaki sposób powstaje żelazny golem
  • jak zaadaptować naturalnie generowane struktury w bezpieczne kryjówki
  • w jaki sposób różnorodne paczki zasobów mogą odmienić twój świat Minecrafta

Poza tym czytelnicy – odwiedzając Rynek – przekonają się, jak twórczy potrafią być inni gracze; będą mogli wziąć udział w wielu wyzwaniach, do których zaproszą ich członkowie zespołu Mojang, zagrają w minecraftową grę planszową oraz wezmą udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę na temat gry, a dzięki informacjom zawartym w dziale „Zrób to sam” stworzą własne minecraftowe domy oraz drzewa.

Pod względem wizualnym publikacja ta wypada równie dobrze. Duży format i twarda oprawa klimatem nawiązująca do świata gry to pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki. Jej wnętrze zaś po brzegi wypełnione jest zdjęciami oraz grafikami z minecraftowego świata zachęcającymi do tego, by odpalić grę i samemu spróbować stworzyć to, co się na nich znajduje. Sama nie ukrywam, że chętnie spróbuję własnych sił w budowie apartamentowca albo twierdzy z wieżami obserwacyjnymi.

Tymczasem zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę. Jeśli jesteście fanami gry, niech to będzie dla was must have, które po prostu musi znaleźć się na waszej półce wśród innych publikacji traktujących o Minecrafcie. A jeśli sami nie interesujecie się tym tematem, ale znacie kogoś, dla kogo nie jest on obojętny, wówczas potraktujcie tę pozycję jako świetny pomysł na prezent. Jestem pewna, że jako taki sprawi się idealnie.

Tytuł oryginalny: Minecraft. Annual 2019
Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska, Anna Hikiert
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Seria/Cykl: Minecraft
Oprawa: twarda
Format: 28,5 x 21,6 cm
Ilustracje: Ryan Marsh, Sam Ross
Liczba stron: 72
ISBN: 978-83-281-3335-8
Grupa wiekowa: 7-12 lat


1Shares