„Kura Adela. Jak kura zrobiła umywalkę” – Joanna Krzyżanek [recenzja 350]

 • Kura Adela i umywalka
 • Wydawnictwo: Debit
 • Rok wydania: 2013
 • Oprawa: twarda
 • Ilustracje: Zenon Wiewiurka
 • Liczba stron: 96
 • ISBN: 978-83-7167-917-9
 • Grupa wiekowa: 5+

 

Joanna Krzyżanek jest autorką bajek, opowieści oraz wierszy dla dzieci. Jej pasją są litery i swą miłością do nich pragnie zarazić najmłodszych czytelników. Z jej twórczością zetknęłam się przy okazji czytania mojej córce książki „Kura Adela. Jak kura zgubiła pióra” oraz wykonywania wraz z nią ćwiczeń z serii o kurze Adeli. Ostatnio w naszej biblioteczce zagościła nowa książka o kurzej bohaterce pt „Kura Adela. Jak kura zrobiła umywalkę.”. Każda z tych dwóch książek kładzie szczególny nacisk na kilka liter i tak jak w przypadku pierwszej książeczki chodziło o spółgłoski „b”, „p” oraz „d”, tak tym razem autorka skupiła się na „m”, „u” oraz „w”. W tekście zostały wyróżnione wyrazy rozpoczynające się na te właśnie litery.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, kiedy bierze się do ręki tę książkę, to piękne wydanie. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, cudownie kolorowe ilustracje autorstwa Zenona Wiewiurki to główne atuty tej pozycji. Tekst znajdujący się wewnątrz został napisany sporej wielkości czcionką, co ułatwi samodzielną lekturę dzieciom, które rozpoczynają naukę czytania.

Tak jak i w przypadku „Kura Adela. Jak kura zgubiła pióra”, tak i tym razem w środku znalazły się trzy ciekawe historie. Pierwsza z nich opowiada o tym, jak to Adela próbowała ugotować makaron według przepisu jej mamy. Następnie zobaczymy, co takiego zrobiła nasza kurza bohaterka, aby uniknąć Upału, który pewnego dnia odwiedził ją w jej domu. Na sam koniec dzieci dowiedzą się, z kim Adela nie chciała się kąpać w wannie po tym, jak przygotowała konfiturę malinową.

Warto sięgnąć po książki autorstwa Joanny Krzyżanek. Za każdym razem oddaje ona w ręce małych czytelników historie, które przykują ich uwagę i z pewnością się spodobają. Nie sposób bowiem nie polubić roztrzepanej kury Adeli oraz jej pomysłów, które za każdy razem wywołują salwy śmiechu u czytającego. Moja córka uwielbia tę kurzą bohaterkę. Wierzę więc, że i inne dzieci pokochają ją tak bardzo, jak moje dziecko.

Moja ocena: 5/6

Kura Adela i umywalka (2)

Kura Adela i umywalka (3)

3Shares

108total visits,5visits today

9 Replies to “„Kura Adela. Jak kura zrobiła umywalkę” – Joanna Krzyżanek [recenzja 350]”

 1. Lubię czytać recenzje książek dla dzieci 🙂 Zawsze największą uwagę zwracam na ilustrację, a te niesamowicie mi się podobają 😀 Zazdroszczę Ci, że masz ją na swojej półce 🙂
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie 🙂

  1. Dla mnie również ilustracje są bardzo ważne. Nie oszukujmy się. Pierwsze, co robi dziecko po wzięciu książki do ręki, to ogląda obrazki. A jak spodoba mu się to, co widzi, to chce poznać historię 🙂

  1. Wiem, że lubisz książeczki dla młodszych czytelników i domyślam się właśnie, że seria z Adelą byłaby ciekawą pozycją dla Ciebie 🙂

 2. Historyjki wydają się być ciekawe i chyba zabawne – takie mam wrażenie, ale ilustracje mi się nie podobają (może przez to, że przed chwilą czytałam recenzje książek z samymi ślicznymi ilustracjami :p).

  1. Być może tak 🙂 Kura Adela ma specyficzne ilustracje, ale dla mnie i mojej córki są zabawne i fajne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *