„Downton Abbey: A Journey to the Highlands”

Niedawno opowiadałam wam o trzecim sezonie brytyjskiego serialu „Downton Abbey”, a dziś chciałabym (mam nadzieję, że bez nadmiernego rozpisywania się) przybliżyć wam odcinek specjalny – „A Journey to the Highland”, który wyemitowany został 25 grudnia 2012 roku i podobnie jak to miało miejsce w przypadku „Christmas at Downton Abbey”, który to można było obejrzeć po zakończeniu sezonu drugiego (również na Święta), stanowi on łącznik pomiędzy kolejnymi odsłonami serialu.

Jest rok 1921. Państwo Crawley’owie wybierają się do Duneagle Castle w Szkocji z wizytą do rodziców Rose – Hugh zwanego „Shrimpie” (Peter Egan) oraz Susan (Phoebe Nicholls) MacClare’ów. Tom Branson postanawia jednak zostać w Downton, by opiekować się malutką Sybil oraz mieć oko na posiadłość. Matthew z kolei obawia się o będącą w ciąży Mary. Nie jest  do końca przekonany, czy w jej stanie może odbywać tak dalekie podróże. Wszak to już ósmy miesiąc i powinna się oszczędzać. Ta jednak przekonuje go, że nic jej nie będzie.

Na miejscu Crawley’owie szybko zauważają napiętą sytuację panującą pomiędzy MacClarenami. Zwłaszcza zachowanie Susan pozostawia wiele do życzenia. Napięta atmosfera będzie jednak panować nie tylko pomiędzy członkami rodziny, ale również wśród służby. Crawley’om trudno też będzie przyzwyczaić się do panujących w zamku przyzwyczajeń jak i kultywowanej tradycji – nie można być przecież zachwyconym, kiedy z samego rana ze snu wyrywa człowieka dudziarz…

Gospodarze przygotowali jednak dla swoich gości kilka interesujących rozrywek. Panowie wybiorą się na polowanie na jelenie, zaś panie urządzą sobie piknik. Wisienką na torcie ma być bal, w którym udział wezmą zarówno arystokraci, jak i przebywająca na zamku służba. W tym miejscu nie mogłabym nie wspomnieć o Josephie Molesley’u, kamerdynerze i lokaju Isobel Crawley, który da podczas niego niecodzienny i niezapomniany pokaz 😉

Tymczasem w Downton pozostawiona samej sobie służba najlepiej zachowywałaby się zgodnie ze starym powiedzeniem, że kiedy nie ma w domu kota, myszy harcują. Nie pozwoli jednakże na to Carson, dla którego porządek jak i odpowiednie zachowanie są rzeczą świętą. Wymyślać zatem będzie najprzeróżniejsze zadania dla swoich podwładnych, z czego ci rzecz jasna nie będą zbytnio zadowoleni. Jednakże w obliczu właśnie trwającego jarmarku i namów ze strony pani Hughes, zmuszony będzie odpuścić i pozwolić im na wzięcie w nim udziału. A tam będzie się działo i to nawet sporo! Ktoś zapragnie wyznać swoje uczucia, ktoś inny okaże się być prawdziwym bohaterem….

Choć „A Journey to the Higlands” trwa zaledwie półtorej godziny, to wypełniony jest po brzegi emocjami oraz znamiennymi dla kolejnego sezonu wydarzeniami. Rozmowa hrabiego Grantham ze swoim przyjacielem Shrimpie’m pozwoli mu zrozumieć, jak wiele posiada powodów do szczęścia. Tom Branson będzie miał szansę odkryć, gdzie tak naprawdę jest jego miejsce. Z kolei wyjaśnienie napiętej atmosfery panującej wśród członków rodziny MacClarenów da odpowiedź na to, dlaczego w czwartej odsłonie „Downton Abbey” do stałej obsady dołącza nastoletnia Rose.

PS. Ta scena mnie rozczuliła <3

Zakończenie filmu mną wstrząsnęło. I to autentycznie. Nie mogłam uwierzyć w to, co zobaczyłam, w scenę, której byłam świadkiem. Jeśli twórcom filmu zależało na tym, by zaszokować widzów, to w przypadku mojej osoby im się to udało. Poszukałam później informacji w sieci na temat powodów, dlaczego postąpiono w ten, a nie inny sposób – nie dawało mi to bowiem spokoju i musiałam wiedzieć, dlaczego mi to zrobiono. I cóż… rozumiem pobudki, jednakże nie mogę powiedzieć, by mnie one usatysfakcjonowały. Pewien etap „Downton Abbey” został raz na zawsze zakończony i boję się teraz tego, co zastanę w kolejnym jego sezonie.

Tytuł: Downton Abbey: A Journey to the Highlands
Gatunek: dramat, romans
Czas: 93 min
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2012
Reżyseria: Andy Goodard
Scenariusz: Julian Fellowes
Obsada: Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Michelle Dockery, Kevin Doyle, Siobhan Finneran, Joanne Froggatt, Rob James-Collier, Allen Leech, Phyllis Logan, Elizabeth McGovern, Sophie McShera, Matt Milne, Lesley Nicol, Maggie Smith, Ed Speleers, Dan Stevens, Penelope Wilton, Kenneth Bryans

0Shares