"Dobre maniery, czyli savoir – vivre dla dzieci" – Joanna Krzyżanek [recenzja, 225]

Czym jest savoir – vivre? Najprościej rzecz ujmując jest to zestaw zasad, według których powinniśmy postępować. Są to wskazówki, jak prawidłowo zachowywać się w towarzystwie, w jaki sposób radzić sobie w życiu i różnych życiowych sytuacjach. Jest to znajomość obyczajów i form towarzyskich oraz reguł grzecznościowych. Od najmłodszych lat rodzice uczą swoje dzieci prawidłowych zachowań. Książka autorstwa Joanny Krzyżanek jest swoistym kompendium wiedzy na ten temat. Wydana została przez wydawnictwo Papilon i należy do serii Centrum Edukacji Dziecięcej, czyli książek pomagających w rozwoju naszych dzieci.

Co znajdziemy wewnątrz książki? Na początku zapoznamy się z przesympatyczną rodzinką Wafelków, która mieszka w Starym Rumiankowie. W malutkim i milutkim domku mieszka rodzeństwo Filip i Lusia, ich rodzice Marek i Małgosia, a także dziadkowie Izydor i Helenka. Nie zabrakło również zwierzęcych mieszkańców – pieska Trampka i kotki Pelasi. Rodzina Wafelków od kilku pokoleń prowadzi sklep z wafelkami, znany w okolicy z tego, że można w nim zakupić wafelki w najprzeróżniejszych smakach.

Dziecko będzie miało okazję wysłuchać aż 21 nie długich historyjek z życia rodziny Wafelków. A każda z nich jest bardzo ciekawa. Przeczytamy o wyprawie do zoo oraz kina. Przekonamy się, na czym polega Święto Wisienki. Odwiedzimy wujka, który jest zegarmistrzem. Wysłuchamy plotek sąsiadki Dominiki. Przygotujemy królewskie śniadanie, a także weźmiemy kąpiel z olbrzymią ilością piany. Te i wiele innych opowiastek znajdziemy w książce Joanny Krzyżanek.

Każda historyjka stwarza okazję do przemycenia wielu cennych wskazówek na temat tego, co wolno, a czego nie; jak powinno się postępować, a czego należy się wystrzegać. Dookoła danej historyjki znajdują się sympatyczne ilustracje autorstwa Teresy Zalewskiej – Hogi wraz z dobrymi radami – zasadami savoir – vivre. Dzięki nim dziecko dowie się wielu cennych informacji, które pomogą mu zrozumieć zasady rządzące naszym światem. Pomogą mu się odnaleźć w każdej sytuacji, w której dane mu będzie się znaleźć. Każda wskazówka jest krótka i bardzo zrozumiała, dzięki czemu będzie prostsza w przyswojeniu dla naszej pociechy.

Moim zdaniem książka powinna zainteresować wielu rodziców. Przecież każdy z nas pragnie dla naszego dziecka tego, co najlepsze. Chce przekazywać mu wiedzę, która sprawi, że wyrośnie na odpowiedzialnego, mądrego i właściwie postępującego człowieka. A nie da się tego uzyskać bez nauczenia dziecka właściwych zasad postępowania. Dlatego też warto zwrócić uwagę na „Dobre maniery, czyli savoir – vivre dla dzieci”, gdyż jest to książka, która zawiera doprawdy dużo cennych wskazówek, które pomogą każdemu dziecku odpowiednio wkroczyć w dorosłe życie i wieść je w zgodzie z panującymi zasadami i obyczajami.

Moja ocena: 5/6
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2005
Seria: Centrum Edukacji Dziecięcej
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Ilustracje: Teresa Zalewska – Hoga
ISBN: 978-83-245-9830-4
Kupisz: Papilon
Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu

12 komentarzy

 • awiola 16 maja 2013 at 11:51

  Interesująca i przydatna książka.

  Reply
 • Sheti 16 maja 2013 at 12:08

  Dzieci nie mam i nie planuję więc nie dla mnie 😀

  Reply
 • ederlezi 16 maja 2013 at 12:26

  Miałam tego typu książkę tylko, że dla nastolatków. Przydatna rzecz 😉

  Reply
 • Alice 16 maja 2013 at 14:58

  Takich książek powinno byc coraz wiecej.

  Reply
 • toska82 16 maja 2013 at 16:43

  Fajna i jak widzę przydatna. 🙂

  Reply
 • Sylwuch 16 maja 2013 at 17:04

  Lektura idealna dla małych istotek, które nie zawsze wiedzą co wypada, a co nie. 🙂

  Reply
 • Katarzyna K 16 maja 2013 at 21:19

  Przydałoby się mojej małej siostrzyczce 🙂

  Reply
 • Perry 17 maja 2013 at 12:10

  Powinno się pisać jeszcze więcej takich książek dla dzieci! Co więcej, moim zdaniem w podstawówce powinny być zajęcia z dobrych manier i powinno się ten przedmiot traktować na równi z np. chemią, ponieważ niestety w dzisiejszych czasach jest coraz więcej rodziców, którzy sami nie są w stanie nauczyć swojego dzieciaczka dobrych manier…

  Reply
 • Recenzje Kiti 17 maja 2013 at 20:06

  Do zapamiętania na przyszłość:)

  Reply
 • alicjamagdalena 17 maja 2013 at 21:49

  fajna ta książeczka faktycznie. Powinna być podstawą dla dzieci!:)

  Reply
 • magdalenardo 26 maja 2013 at 22:43

  Muszę coś takiego kupić do szkolnej biblioteki.
  Książkę można wykorzystać w młodszych klasach podczas zastępstw.

  Reply

Leave a Comment