Coś dla miłośników literatury faktu / historii

Już 20 marca, niemal równolegle ze światową premierą, do księgarń w całej Polsce trafi wyjątkowa książka – dziennik czasu okupacji Helgi Weissovej w tłumaczeniu Aleksandra Kaczorowskiego. Pierwsze słowa autorka zanotowała w 1938 roku, mając niespełna dziewięć lat. Dziś Helga Hoškova-Weissova jest znaną i cenioną czeską malarką.
Dziennik Helgito zapiski z siedmiu lat wojny – dziewczynka opisuje w nich pobyt w getcie w Terezinie oraz w obozie Auschwitz-Birkenau, do którego została przewieziona wraz z matką, a także przeżycia późniejszej tułaczki aż do wyzwolenia, którego doczekała w obozie w Mauthausen. To niezwykła opowieść dziecka, które od chwili wkroczenia wojsk niemieckich coraz mniej rozumie otaczającą ją rzeczywistość; spisuje swoje obserwacje na kartkach szkolnego zeszytu i opatruje rysunkami, tworząc wiarygodne i szczególne świadectwo dziecka o Holokauście.
Promocję książki uświetni obecność samej autorki, z którą czytelnicy będą mogli spotkać się 21 marca 2013 roku o godzinie 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym przy ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie. W ŻIH-u będzie można również obejrzeć wystawę prac Helgi Hoškovej-Weissovej – rysunków powstałych w Terezinie oraz grafik o tematyce żydowskiej pochodzących z okresu izraelskiego.
Książka Dziennik Helgi oraz pobyt autorki w Polsce zostały objęte patronatem przez Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce, Jana Sechtera, Czeskie Centrum oraz Żydowski Instytut Historyczny.

Opis z portalu lubimyczytac.pl:
„W 2011 roku angielski wydawca „Dziennika” Anne Frank usłyszał o historii Helgi. Po spotkaniu z autorką – dziś znaną czeską malarką – i lekturze rękopisu dziennika namówił Helgę Weiss do publikacji zapisków, podkreślając ich znaczenie: „Wspomnienia są często kształtowane przez późniejszą wiedzę. Dziennik Helgi jest wartościowszy od wspomnień, ponieważ opisuje rzeczywistość czasu wojny bez tej wiedzy”.

Wśród innych pozycji literatury obozowej „Dziennik Helgi” to książka szczególna. Obok „Dziennika” Anne Frank to jedyne – tak obszerne i wyjątkowe – spisane wspomnienia dziecka z pobytu w obozie koncentracyjnym.
***

Helga zaczyna pisać pamiętnik w 1938 roku. Ma wtedy osiem lat i mieszka z rodzicami w Pradze. Rodzina Helgi jest ofiarą pierwszej fali nazistowskiej inwazji – jej ojciec traci pracę, przed dziewczynką zamykają się drzwi szkoły, a cała trójka otrzymuje zakaz opuszczania mieszkania. Wkrótce dochodzi do pierwszych deportacji; zaczynają znikać przyjaciele i bliscy Helgi. Ona sama, wraz z rodzicami, przybywa do obozu w Terezinie, skąd po trzyletnim pobycie jej ojciec zostaje wysłany do Auschwitz. Niedługo potem Helga i jej matka również. Tymczasem wuj dziewczynki ukrywa pamiętnik, zamurowując go w ścianie. W obozie Auschwitz-Birkenau ginie ojciec Helgi. Dziewczynce i jej matce cudem udaje się przeżyć zarówno pobyt w obozie, jak i tułaczkę ostatnich dni wojny. Ostatecznie wracają do Pragi. Tam Helga, mając prawie szesnaście lat, uzupełnia dziennik o niespisane wspomnienia. Należy do nielicznej grupy Żydów pozostałych w mieście. 

„Dziennik Helgi” to pierwsze tłumaczenie jej pisanego ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu dziennika – uderzająco bezpośredniego i wyjątkowego świadectwa, czym był Holokaust.”

 
Przyznajcie się, szybciutko, kogo zainteresowała powyższa pozycja? Osobiście bardzo rzadko sięgam po literaturę faktu (biografie, dzienniki), ale ta książka mnie zainteresowała. Cieszę się tym bardziej, że będę miała możliwość zrecenzowania dla Was tej książki. Tylko czekać, aż do mnie dotrze 🙂

17 komentarzy

 • Sylwuch 26 lutego 2013 at 12:00

  Uwielbiam literaturę faktu, jak również książki o tematyce (między)wojennej, dlatego „Dzennik Helgi” to pozycja, którą muszę mieć na swojej półce.

  Reply
 • mamalgosia 26 lutego 2013 at 12:08

  O! To coś zdecydowanie dla mnie. O wojnie należy czytać, żeby o niej nigdy nie zapomnieć. To hołd jaki możemy oddać jej ofiarom.

  Reply
 • Paulina 26 lutego 2013 at 12:10

  „Dziennik Anny Frank” jeszcze przede mną, więc i „Dziennik Helgi” poczeka na swoją kolej. Dość przykra i dołująca tematyka, lepiej ją sobie dawkować.

  Reply
 • GumcioBook 26 lutego 2013 at 12:21

  Nie przepadam za tym gatunkiem, więc raczej sobie odpuszczę.

  Reply
 • Isadora 26 lutego 2013 at 12:47

  O tak, też zwróciłam uwagę na tę książkę, koniecznie muszę ją przeczytać!
  Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 • Ewa Książkówka 26 lutego 2013 at 13:20

  Pozycja w sam raz dla mnie. 🙂

  Reply
 • Jadźka 26 lutego 2013 at 13:43

  Coraz częściej sięgam po takie książki, bo w coraz większej liczbie dostrzegam coś interesującego:) Poza tym, w historii, chyba najbardziej lubię ten okres czasu – sama nie wiem, dlaczego:D

  Reply
 • Pati13xd 26 lutego 2013 at 14:19

  Podobnie jak ty zadnko siegam po biograwie itp, ale ta wyjatkowo mnie zacheciła.

  Reply
 • Zaczytany T. 26 lutego 2013 at 15:58

  Nie lubię literatury faktu i pewnie nie sięgnę, chociaż perspektywa okupacji oczami dziecka jest fascynująca 🙂 może do premiery się przekonam

  Reply
 • Recenzje Kiti 26 lutego 2013 at 16:04

  Ja z wielką ochotą bym się z nią zapoznała:)

  Reply
 • Scarlett 26 lutego 2013 at 16:52

  Uwielbiam książki historyczne, biografie, pamiętniki itp, ale to nie jest mój okres w dziejach świata.

  Reply
 • Just me! 26 lutego 2013 at 17:01

  Kocham Anne Frank, więc liczę, że to również mi się spodoba. Na pewno przeczytam.

  Reply
 • Trinity 26 lutego 2013 at 17:17

  Zainteresowała, i to bardzo 🙂 Literaturę faktu/historyczną cenię szczególnie… 🙂

  Reply
 • Aleksnadra 26 lutego 2013 at 19:21

  Książkę będę miała 🙂 Szkoda tylko, że ominie mnie spotkanie z jej autorką :/

  Reply
 • Justine 26 lutego 2013 at 19:43

  Zazwyczaj nie sięgam po takie książki, ponieważ zdecydowanie to nie jest moja tematyka, jednak na tę książkę się skuszę. 🙂 Czekam na twoją recenzję!

  Reply
 • Julia 26 lutego 2013 at 20:56

  Wydaje się ciekawe , na pewno ją kupię.

  Reply

Leave a Comment