„Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” – Kelsey Oseid

Człowiek od zarania dziejów spoglądał w niebo zastanawiając się, jaką tajemnicę kryją gwiazdy i czy jesteśmy sami we wszechświecie. Ta ludzka ciekawość i chęć badania nieznanego doprowadziły do wielu odkryć z różnych dziedzin życia, zwłaszcza tych związanych z rolnictwem czy nawigacją, tak istotnych dla naszego przetrwania i przyszłości.

W obecnych czasach przez zanieczyszczenie oraz nadmiar sztucznego światła (zwłaszcza w miastach) nocne niebo w dużej mierze utraciło swą dotychczasową magię, która tak pociągała naszych przodków. Na całe szczęście nadal istnieją ludzie żywo zainteresowani tematem, którzy chętnie dzielą się nie tylko swoją pasją, ale przede wszystkim wiedzą z nim związaną. Jedną z takich osób jest Kelsey Oseid, północnoamerykańska malarka i graficzka zafascynowana przyrodą oraz więzią człowieka ze światem natury, autorka książki „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie”, która niedawno ukazała się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Książka podzielona została na siedem tematycznych części poświęconych odpowiednio: Gwiazdozbiorom, Drodze Mlecznej, Księżycowi, Słońcu, Planetom, Planetoidom, kometom i meteorom, a także Przestrzeni kosmicznej. W każdej z nich czytelnik odnajdzie wiele interesujących treści oraz różnorodnych ciekawostek na ich temat, a także odwołań do znanych mitów czy legend z nimi związanych.

Dzięki tej książce czytelnik dowie się m.in tego:

  • czym tak naprawdę są zorze polarne i w jaki sposób odbierane były przez naszych przodków
  • kiedy pełnia księżyca bywa truskawkowa albo koźla
  • od czego zależy to, czy gwiazdy świecą mocno czy słabo
  • skąd wzięto pomysły na nazwy poszczególnych gwiazdozbiorów i dlaczego większość z nich wymyślona została przez starożytnego astronoma Ptolemeusza
  • które spośród rojów meteorów są najsłynniejsze i czym właściwie różnią się pomiędzy sobą meteoroidy, meteory i meteoryty
  • co nazywamy gwiezdnymi żłobkami
  • do czego odnoszą się określenia Skok Jelenia, Droga Złodzieja Słomy, Odciski stóp Boga czy też Droga, którą uciekł pies

To zaledwie namiastka tego, co odnaleźć można na kartach w/w książki, gdyż na 160 stronach zawarto prawdziwe kompendium wiedzy z astronomii. I co ważne – czytelnik nie brnie jedynie przez suche, nudne fakty zebrane przez autorkę książki, ale odbywa prawdziwą, wyjątkową i niezwykłą podróż dzięki temu, iż całość została przepięknie zilustrowana. Artystyczna forma książki sprawia, iż stanowi ona swoiste małe dzieło sztuki i pozycję jedyną w swoim rodzaju, którą przegląda się z prawdziwą przyjemnością podziwiając kunszt i wyobraźnię autorki.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, iż ważne pojęcia oraz wszystko to, na co czytelnik powinien zwrócić baczniejszą uwagę, zostały w tekście odpowiednio pogrubione, a następnie w przystępny sposób wytłumaczone. Na końcu książki zaś znalazł się poręczny indeks, dzięki któremu poruszanie się po niej oraz odnajdywanie konkretnych informacji będzie dla czytelnika jeszcze łatwiejsze.

Podsumowując – jeśli choć trochę interesujecie się astronomią – to książka dla was. Jeśli dopiero zamierzacie bliżej zgłębić ten temat – to książka dla was. Jeśli lubicie pięknie wydane i przede wszystkim mądre publikacje – to książka dla was. Jeśli szukacie dobrego pomysłu na wyjątkowy i nietuzinkowy prezent – to książka dla was. Dużo tych „jeśli”, ale wszystkie sprowadzają się do jednego: naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Uwierzcie mi, nie pożałujecie.

Moja ocena: 6/6

Tytuł oryginalny: What We See In The Stars
Tłumaczenie: Magdalena Korobkiewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Format: 203×203 mm
Ilustracje: Kelsey Oseid
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-10-13312-0
Grupa wiekowa: 10-14 lat

Zajrzyjcie do wnętrza książki – nakręciłam dla Was króciutką prezentację ?


1Shares