Brodnica – moje miasto – w obrazach

Brodnica

Stolica Pojezierza Brodnickiego liczącego ponad 100 jezior. Miasto z ponad 700-letnią tradycją. Leży nad Drwęcą, na granicy historycznych regionów: Ziemi Chełmińskiej, Prus i Mazowsza. Nazwę swą (zarówno polską jak i niemiecką Strasburg) zawdzięcza właśnie granicznemu położeniu i przejściu przez rzekę zwanemu brodem. Korzystne położenie sprawiło, iż przez stulecia miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, pośredniczyło w handlu między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej. (źródło)

Duży Rynek w Brodnicy. Ciekawostką jest to, że ma on nietypowy kształt, często uważany za trójkątny. Nie widać tego z miejsca, w którym robiłam zdjęcie, ale zauważycie to na kolejnym zdjęciu za plecami posągu, że rynek wyraźnie się zwęża. Niewiele europejskich miast może pochwalić się czymś podobnym. Na zdjęciu na wprost znajduje się Ratusz, z wieżą (aktualnie jest odrestaurowywana), z której codziennie o 12:00 rozbrzmiewa hejnał.

Pomnik postawiony został na pamiątkę 180 rocznicy zakończenia Powstania Listopadowego pod Brodnicą oraz początku wielkiej emigracji. W tle widać studnię, na której będąc jeszcze nastolatką przesiedziałam dziesiątki godzin ze znajomymi 🙂

Na powyższych trzech zdjęciach widnieje Brama Chełmińska zwana Kamienną. Pochodzi z I połowy XIV wieku i jest jedną z najokazalszych oraz najlepiej zachowanych w Polsce bram z czasów krzyżackich. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Kiedy byłam małą dziewczynką, odczuwałam pewien niepokój. Najzwyczajniej w świecie bałam się przechodzić pod tą bramą z obawy, że nagle coś się obluzuje i runie na mnie z impetem.

Kolejne zdjęcia przedstawiają pozostałości po zamku krzyżackim. Tak jak i Brama Chełmińska powstał on w I połowie XIV wieku. Do dziś w całości zachowała się 50 metrowa wieża, na którą turyści mają wstęp wolny. Wierzcie mi, wejście na wieżę to nie lada wyzwanie. W środku są starodawne schody, drewniane, często prawie że pionowe – schodząc w dół ma się wrażenie, że stąpa się po drabinie 🙂 W podziemiach zamku mieści się muzeum. Niegdyś na zamku miało swą siedzibę Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego, do którego przez wiele lat sama należałam. Strzelałam z łuku, kuszy, jeździłam na turnieje – to były czasy! Obecnie zostało one przeniesione do jednej z podmiejskich małych miejscowości, w której wybudowano specjalny gród. Jeśli jesteście ciekawi historii zamku, możecie o niej przeczytać np tutaj.

Kiedy byłam małą dziewczynką, dziadek opowiadał mi legendę o Białej Damie, którą ponoć do dziś można spotkać krążącą nocami po korytarzach zamku…

Na przeciwko zamku znajduje się pomnik Anny Wazówny, szwedzkiej królewny, starościny brodnickiej. Tuż za nim Pałac Anny Wazówny, w którym obecnie mieści się biblioteka miejska.

Park Anny Wazówny. Jedno z ulubionych miejsc, które lubi odwiedzać moja córka. A to wszystko za sprawą fontanny. Teraz jest jeszcze nieczynna, ale już niedługo powinna tryskać z niej woda (postaram się Wam pokazać ją w pełnej krasie innym razem). Podczas spacerów z córką, zasiadam sobie na jednej z ławeczek wokół fontanny, a moja mała biega jak szalona po alejkach, siada na łabędzia widocznego na jednym z powyższych zdjęć, wspina się na fontannę – jednym słowem czyste szaleństwo 😉

Jeden z wielu pomników znajdujących się w mieście. Ten akurat postawiony został ku pamięci Aleksandra Sołżenicyna, wielkiego rosyjskiego humanisty, pisarza, laureata Nagrody Nobla, który zimą 1945 roku przez trzy dni przebywał w Brodnicy jako jeniec w drodze do więzienia na Lubiance i dalej na zesłanie do Kazachstanu.

Pomnik w hołdzie wszystkim poległym, zamordowanym, zesłanym i zaginionym w walce o niepodległość ojczyzny. Od lat uczniowie szkół odwiedzają to miejsce w ważne państwowe święta, aby zapalić znicze. Dobrze pamiętam, jak sama chodziłam co roku w to miejsce z klasą.

A tu pomnik Jana Pawła II jako wyraz pamięci i wdzięczności za dzieła Jego pontyfikatu, za wolną Polskę i pomyślny rozwój miasta.

decorative

To zaledwie część z tego, co warto zobaczyć w moim miasteczku. Mam nadzieję, że podobała Wam się ta mała wycieczka po Brodnicy. Zachęcam do odwiedzin miasta. A zwłaszcza spędzenia wakacji w jednym z okolicznych ośrodków wypoczynkowych.

 decorative

Zdjęcia wykonane zostały aparatem Nikon 1 J3 dzięki uprzejmości Nikon Polska.

Nikon-logo

27 komentarzy

 • Alicja 11 kwietnia 2014 at 08:43

  Jakie piękne miasto! Chciałabym je zwiedzić w przyszłości, tyle macie wspaniałych pomników, a ja je uwielbiam 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:59

   Miasto z pewnością tak szybko z mapy nie zniknie (chyba, że nastąpi apokalipsa…) więc z pewnością będziesz mogła je odwiedzić przy nadarzającej się okazji 🙂

   Reply
 • Dwojra 11 kwietnia 2014 at 09:00

  Piękne miasto! Bardzo klimatyczne. Wiesz, że mieszkamy blisko siebie – ja jestem z Torunia 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:58

   No to faktycznie niedaleko 😀

   Reply
 • Dzosefinn 11 kwietnia 2014 at 09:29

  Przepiękne! <3 A studzienka niesamowicie podobna do tej w Kazimierzu Dolnym! 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:58

   Nigdy nie byłam, więc nie mogę się wypowiedzieć, ale wierzę na słowo 🙂

   Reply
 • Kiti 11 kwietnia 2014 at 10:24

  Bardzo ładne zdjęcia, jestem zauroczona. Kiedyś z pewnością odwiedzę Brodnicę.

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:58

   Zapraszam 🙂

   Reply
 • Karriba 11 kwietnia 2014 at 10:44

  Brodnica? Chodzi o to miasto z „Motylka” Katarzyny Puzyńskiej? Książka bardzo mi się podobała 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:55

   Nie czytałam tej książki, więc pojęcia nie mam 🙂 Moje miasto leży niedaleko Torunia, jeśli to coś może pomóc 🙂

   Reply
   • Karriba 12 kwietnia 2014 at 09:56

    Nie mam pojęcia :)) Poniżej link do czasbrodnicy.pl – to chyba jakaś strona tego miasta czy coś takiego 😉 W każdym razie się tak mi się ta twoja Brodnica skojarzyła właśnie z książką, ale z drugiej strony z czym innym mogła mi się skojarzyć? 😉
    http://www.czasbrodnicy.pl/czasbrodnicy/0,93194.html?tag=motylek

    Reply
    • Miłośniczka Książek 12 kwietnia 2014 at 09:58

     O matko, zgadza się 🙂 „Czar Brodnicy” to taka nasza lokalna gazeta 🙂 I widzę, że faktycznie książka dotyczy mojego miasta. I ja o tym nie wiem!?!?

     Reply
     • Karriba 14 kwietnia 2014 at 15:44

      To teraz już wiesz :)) Książkę w każdym razie polecam. Czytałam ją w lutym, więc jeszcze dość świeża jest w mojej głowie i naprawdę mi się podobała 🙂

 • J. 11 kwietnia 2014 at 12:58

  Całkiem przyjemnie wygląda :). Tą fontannę chętnie bym zobaczyła, jak już będzie czynna, więc pamiętaj o obiecanym zdjęciu ;).

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:55

   Będę pamiętać, bez obaw 🙂 Jeszcze sklerozy nie mam 😉

   Reply
 • monweg 11 kwietnia 2014 at 13:31

  Teraz zachęcasz do zwiedzania.
  Piękne miasto i świetnie przedstawione na fotografiach.

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:56

   Dziękuję 🙂
   A miasto typowo nastawione na turystykę, więc mogę zapraszać, bo jest gdzie się zatrzymać 😉

   Reply
 • Dofi 11 kwietnia 2014 at 19:36

  Uwielbiam to jak historia pozostawia swój ślad. Dzięki temu Brodnica ma swój niepowtarzalny urok – świetnie to widać na zdjęciach.

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:56

   Masz rację 🙂

   Reply
 • Anne18 11 kwietnia 2014 at 19:41

  Pięknie tam u Ciebie.

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:57

   No ba! Musi być 😀 W końcu tu mieszkam 😉

   Reply
 • Madzia:D 11 kwietnia 2014 at 20:51

  Ładne widoki :>

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 kwietnia 2014 at 20:57

   Widoki to są ładne dookoła miasta – wśród lasów i jezior Pojezierza 🙂 Albo z góry wieży krzyżackiej 😀

   Reply
 • Irena Bujak (Bujaczek) 12 kwietnia 2014 at 16:03

  Przyznam, że mnie zaciekawiłaś 😉 Być może kiedyś wybiorę się ze znajomymi w Twoje okolice 😉

  Reply
  • Miłośniczka Książek 12 kwietnia 2014 at 20:50

   Zatem serdecznie zapraszam 🙂

   Reply
  • Miłośniczka Książek 12 kwietnia 2014 at 20:50

   Zatem serdecznie zapraszam 🙂

   Reply
 • Gąska 13 kwietnia 2014 at 18:36

  miasto wydaje się piękne, a ja nigdy w nim nie byłam 🙁

  Reply

Leave a Comment