„A Cindarella Story” – czyli współczesna baśń o Kopciuszku

Cindarella Story (DVD) Magia Kina

Tytuł oryginalny: A Cindarella Story
Gatunek: komedia romantyczna
Czas: 91 min
Wytwórnia: WB
Kolekcja: Magia Kina
Produkcja: USA
Rok produkcji: 2004
Premiera na DVD: 01.03.2017
Reżyseria: Mark Rosman
Scenariusz: Leigh Dunlap
Obsada: Hilary Duff, Chad Michael Murray
Muzyka: Christophe Beck
Na DVD: film + dodatki

Która dziewczynka choć raz nie marzyła o tym, by niczym księżniczka z bajki odnaleźć swojego księcia, z którym będzie żyła długo i szczęśliwie? W każdej z nas, choćby bardzo głęboko, kryje się taka księżniczka, która marzy o romantycznej miłości będącej w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu stające na drodze szczęścia dwojga ludzi. Nic więc dziwnego, że historia taka jak ta opowiedziana w bajce o Kopciuszku nieprzerwanie cieszy się popularnością i doczekuje się wielu adaptacji, zarówno w literaturze, jak i w świecie kina.

„A Cindarella Story”, film z 2004 roku w reżyserii Marka Rosmana, jest właśnie jedną z takich wariacji baśni, którą wszyscy doskonale znają, a tym, co ją wyróżnia na tle innych jest fakt, iż osadzona została we współczesności.

Główny motyw historii pozostał jednak niezmieniony. Oto mamy główną bohaterkę – Sam (Hillary Duff) która wiedzie szczęśliwe życie u boku swego owdowiałego ojca, otoczona miłością i poczuciem bezpieczeństwa. Wszystko zmienia się w dniu, w którym w ich życie wkracza nowa żona taty – Fiona (Jennifer Coolidge) wraz ze swoimi córkami Brianną (Madeline Zima) oraz Gabriellą (Andrea Avery). A kiedy ginie ojciec Sam, pozostająca pod opieką macochy dziewczyna z dnia na dzień przemienia się w służącą we własnym domu oraz (i w tym momencie wkraczają pełną parą współczesne czasy) w darmową siłę roboczą w barze niegdyś należącym do jej taty.

Jedyną pociechą i odskocznią od nie łatwego życia, jakie stało się jej udziałem po śmierci ojca, jest dla Sam korespondencja w postaci wymiany sms-ów i e-maili z tajemniczym chłopakiem (Chad Michael Murray) ukrywającym się pod nickiem Nomad609. Oboje marzą o tym, by móc studiować w Princeton oraz w końcu być sobą. Kiedy pada propozycja, by spotkali się w realu, idealną ku temu okazją wydaje się być zbliżający się wielkimi krokami bal maskowy organizowany w ich szkole.

W chwili, w której Nomad609 okazuje się być Austinem Amesem, najprzystojniejszym chłopakiem w szkole i gwiazdą szkolnego futbolu, Sam dochodzi do wniosku, że nie może mu zdradzić, kim naprawdę jest. Nie wierzy, by ktoś taki jak on mógł kiedykolwiek spojrzeć na dziewczynę taką jak ona.

Tylko czy aby na pewno ma rację?

Czasem, by móc być szczęśliwym, wystarczy uwierzyć w siebie i dać szansę ziścić się marzeniom. Baśnie nie są tylko po to, by szukać przystojnego księcia. To one wypełniają marzenia i pomagają bronić tego, w co głęboko wierzymy. 

Znamienne są słowa, które w pewnym momencie wypowiada ojciec Sam:

„Nigdy nie pozwól, by strach przed działaniem wykluczył cię z gry.”

W „A Cindarella Story” dawny urok baśni został bardzo dobrze połączony z nowoczesnością. Zgubiony na balu pantofelek zastępuje telefon komórkowy, dobrą wróżkę Rhonda – jedna z pracownic baru, zaś smoka… smog 😉 Aktorsko – bez zarzutu. Między dwojgiem głównych bohaterów jest widoczna chemia i oboje idealnie wpasowali się w odgrywane przez siebie role. Ona jest delikatna, urocza, nieśmiała. On przystojny, pociągający, szarmancki, prawiący komplementy. Pasują do siebie i naprawdę miło się na nich patrzy. Zupełnym przeciwieństwem Sam jest jej macocha wraz ze swoimi córkami. Każda z nich jest ordynarna, pusta i ubiera się w kiczowate stroje, które dzisiejsza młodzież określiłaby mianem „wieśniackie”.

Jednakże to właśnie to skontrastowanie postaci spina cały film i jeszcze mocniej ukazuje różnice pomiędzy poszczególnymi bohaterami.

dav

Na płycie DVD oprócz filmu znalazło się kilka ciekawych dodatków specjalnych, w większości z polskimi napisami:

  • Spotkanie z Hilary i przyjaciółmi – komentarz aktorów (szkoda, że jedynie w wersji oryginalnej)
  • Styl Kopciuszka: tworzenie współczesnej bajki
  • Our Lips Are Sealed – teledysk wideo (w oryginale)
  • Zdjęcia próbne
  • Dodatek ukryty – w którym występuje pewna… żaba
  • Dzieciaki na tropie 
  • Sceny niewykorzystane
  • Zwiastun filmowy (w oryginale)

„A Cindarella Story” to lekka i przyjemna komedia romantyczna, która udowadnia, że warto marzyć i że jeśli się postaramy, to jesteśmy w stanie ziścić głęboko skrywane marzenia. Spodoba się zwłaszcza dziewczynom – przecież każda z nas marzy o miłości i romantycznych chwilach u boku ukochanego.

Za możliwość obejrzenia filmu dziękuję:

7Shares