92. "Żabka Chlapka" – Monika Witt

Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2012
Ilustracje: AgataWypartowicz
Oprawa: miękka
Ilość stron: 20
ISBN: 978-83-63261-01-6

W dzisiejszych czasach wybierając książeczki dla dzieci rodzice mają nie lada problem. Nie polega on bynajmniej na ograniczonym wyborze, wręcz przeciwnie – na rynku jest tyle pozycji dla najmłodszych czytelników, że zwyczajnie nie wiadomo, które z nich wybrać, czym się kierować, na co szczególnie zwracać uwagę. Sama jestem matką i wielokrotnie doświadczyłam tego problemu na własnej skórze. Czym zatem sama kieruję się wybierając nową czytankę dla córki? Z całą pewnością staram się dobierać książeczki tak, aby zawarte w nich bajki zawierały jakieś mądre przesłanie, żeby były w stanie nauczyć czegoś moje dziecko. Tym sposobem trafiłam na bajkę napisaną przez panią Monikę Witt „Żabka Chlapka”, którą to otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Sztuka i Wiedza.

Bajka opowiada o pewnej żabce, którą okoliczni mieszkańcy stawu i łąki, w pobliżu których mieszkała, nazywali Chlapką. Bynajmniej przezwisko nie miało nic wspólnego z tym, że nasza bohaterka uwielbiała się pluskać w wodzie… Pewnego letniego dnia żabka wybrała się na spacer. Na swej drodze spotkała wiele stworzeń w tym jaszczurki Plamistego i Lelę, motylka, ważkę, ślimaka Baryłkę, pana Kumaka oraz Rybę, a także stadko ptaszków. Niestety nie była zbyt miła dla napotkanych sąsiadów. W rozmowie z nimi była złośliwa, krytykowała ich wygląd, zachowywała się w sposób karygodny. Nic dziwnego, że nasza bohaterka nie miała przyjaciół. Nikt nie potrafiłby zaprzyjaźnić się z tak nie przyjemną i opryskliwą mieszkanką stawu. Nazwano ją Chlapką, gdyż zawsze mówiła za wiele, niż to było konieczne w danej sytuacji. Wszystko się zmienia, gdy w okolicy zjawia się bocian… Ku jej zdziwieniu pomocy udzielają jej Ci, których tak źle potraktowała. Czy to wydarzenie odmieni naszą żabkę? Czy zmieni swoje zachowanie w stosunku do sąsiadów?

„- Czy masz przyjaciół?
– Nie mam i nie chcę mieć – odburknęła jak zwykle żabka.
– Czy zastanawiałaś się kiedyś nad swoim zachowaniem?
– A dlaczego niby miałabym to robić? – zdziwiła się żabka.
– Bo wyrządzasz krzywdę mieszkańcom łąki, naśmiewając się z nich.” [1]
 

Tak niewiele stron, a tak dużo treści.
Książeczka mimo niewielkiej objętości niesie ze sobą dwa bardzo ważne przesłania. Pierwsze dotyczy tego, w jaki sposób powinniśmy traktować otaczających nas mieszkańców, aby móc zyskać sobie ich sympatię i zdobyć prawdziwych przyjaciół. Naszą żabkę uczy tego napotkany pan Kumak. Druga kwestia zwraca uwagę na to, że niezależnie od sytuacji, nie zważając na to, czy lubimy daną osobę, to zawsze powinniśmy pomagać każdemu, kto znalazł się w potrzebie. Tę mądrość przekazuje nam żona pana Plamistego – Lele. Dokładnie tego powinniśmy uczyć nasze dzieci, a ta bajka w bardzo prosty sposób tłumaczy te mądrości najmłodszym odbiorcom.

„- dlaczego tak broniłaś tej Żabki Chlapki?
– Bo uważam, że należy udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje – odpowiedziała Lele” [2]
Na szczególną uwagę zasługuje szata graficzna stworzona przez panią Agatę Wypartowicz. Przewracając kolejne strony książeczki i przyglądając się poszczególnym obrazkom, miałam wrażenie, że strony są trójwymiarowe. Efekt ten zawdzięczać można odpowiednio użytym cieniom. Bohaterowie oraz otaczająca ich sceneria są jakby wycięte ze skrawków materiału i przylepione do stronic – choć tak naprawdę są namalowani. Moje dziecko było zachwycone całą gamą kolorów, które odnajdywało na kolejnych kartach książeczki.
Jeśli jesteście rodzicami, albo macie komu podarować bajkę, to wybierzcie niniejszą pozycję. Sprawicie, że dziecko ucieszy się z opowiedzianej przez Was historii, a jednocześnie nauczy się, w jaki sposób należy postępować w życiu, co tak naprawdę jest ważne. Książeczka godna polecenia!
[1] „Żabka Chlapka”, Monika Witt, wyd. Sztuka i Wiedza, 2012r, s. 10
[2] Tamże, s.17
Moja ocena: 5/6
Za tę mądrą bajkę dziękuję

18 komentarzy

 • Kruszynka 15 września 2012 at 10:55

  O, super, też mam ją dostać 🙂

  Reply
 • Madame K. 15 września 2012 at 11:05

  Książka już chyba nie dla mnie, ale w rodzinie mam kilka kruszynek, którym chętnie tą książkę bym podarowała:)

  Reply
 • kasandra_85 15 września 2012 at 11:47

  Fajniutka książeczka dla szkrabów. Patryk byłby zachwycony:)

  Reply
 • ejotek 15 września 2012 at 11:55

  mojej córci też by się spodobała

  Reply
 • Ania 15 września 2012 at 12:47

  Wydaje się być idealna dla mojej młodszej siostry:)

  Reply
 • JULIA ORZECH 15 września 2012 at 13:15

  Mój Tymek bardzo lubi żabki. Słyszałam już o tej książeczce. Po twojej recenzji jestem przekonana, że to będzie dobry wybór. Pozdrawiam

  Reply
 • marichetti 15 września 2012 at 14:15

  Widzę że dla dzieci pozycja ciekawa 😀
  Pozdrawiam!

  Reply
 • Sylwia_85 15 września 2012 at 15:56

  Jak będę miała dziecko, to się zainteresuję tego typu książkami. Na razie nie moja bajka 😉

  Reply
 • pink-pocket 15 września 2012 at 17:05

  Moja siostra jest już chyba za duża, muszę przyznać, że sama czasem lubię przeglądać takie książeczki dla dzieci, są urocze 🙂

  Reply
 • Tirindeth 15 września 2012 at 17:41

  Zabawna, sympatyczna bajeczka, idealna na prezent 🙂

  Reply
 • Sylwuch 15 września 2012 at 20:06

  Wybranie książeczki dziecku to nie lada wyzwanie – w księgarni można dostać oczopląsu. Dla osób niezdecydowanych jest to kolejny problem – wszystko takie piękne, że ciężko cokolwiek wybrać. 🙂 Myślę, że „Żabka Chlapka” spodobałaby się mojemu braciszkowi.

  Reply
 • Czytelniczka 15 września 2012 at 22:11

  Idealna dla mojej kuzynki:)

  Reply
 • Kasia J. 16 września 2012 at 07:58

  Jestem właśnie z córeczką na etapie różnych bajeczek, więc chętnie poznamy i Żabkę 🙂

  Reply
 • Little Decoy 16 września 2012 at 10:34

  raczej nie dla mnie 😉
  Pozdrawiam!

  Reply
 • Melania 16 września 2012 at 13:55

  Moim dzieciom spodobała by się. Pozdrawiam.

  Reply
 • Tala 17 września 2012 at 09:00

  Muszę rozejrzeć się za tą książeczka, ponieważ wydaje się być naprawdę fajną i pouczającą historyjką 😀 Dodatkowym plusem jest fakt, że bohaterką jest żabką, a moja córeczka ostatnio bardzo polubiła piosenki i historyjki o tych zwierzątkach 🙂

  Reply
 • WSIW 17 września 2012 at 14:58

  Bardzo nas cieszy i recenzja i Wasze komentarze, zwłaszcza że subskrybencie Miłośniczki Książek znają się przecież na rzeczy! Chętnych na „Żabkę Chlapkę” zapraszamy do nas!

  Reply
 • Tomaszek 16 października 2012 at 11:59

  Z opisu wynika ze to bardzo fajna książka. Nie lubię typowych szablonowych książek dla dzieci, które czasem są naprawdę bzdurne i o niczym. ta wydaje się ciekawa. No i obrazki też ciekawe dla dziecka.

  Reply

Leave a Comment