74. "Francuski pocałunek" – Penny Jordan


Francuski pocałunekTytuł oryginalny: Levelling the Score
Tłumaczenie: Julita Mirska
Wydawnictwo: Harlequin/Mira
Data wydania: 10.08.2012r
Seria: Satine
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192
ISBN: 978-83-238-9183-3

Któż z Was nie zna autorki ponad 200 romansów, pani Penny Jordan? Nawet jeśli nie mieliście okazji przeczytać żadnej z jej książek, to z pewnością i tak to nazwisko nie jest Wam obce. Autorka tak na prawdę nazywała się Penny Halsall, z domu Penelope Jones. Urodziła się w 1946 roku, a zmarła nie tak dawno temu – 31 grudnia 2011 roku. Była najlepiej sprzedającą się angielską pisarką – sprzedano ponad siedemdziesiąt milionów egzemplarzy jej książek na całym świecie. Pierwotnie pisała romanse pod pseudonimem Caroline Courtney. Najbardziej rozpoznawalna jest pod pseudonimem Penny Jordan, pod którym pisała współczesne romanse. Wykorzystując panieńskie nazwisko swej matki, jako Annie Groves pisała romanse historyczne. Jej powieści można znaleźć również podpisane jako Melinda Wright oraz Lydia Hitchcock. Dużo dobrego czytałam na temat jej twórczości, dlatego sama postanowiłam wziąć do rąk którąś z jej książek. Tak się złożyło, że całkiem niedawno nakładem wydawnictwa Harlequin na naszym rynku ukazała się jej książka „Francuski pocałunek”. Uznałam, że to dobra okazja, aby zapoznać się z autorką.

Jenna Armstrong pracuje jako asystentka młodego i ambitnego projektanta wnętrz. Wychowała ją babcia, gdyż rodzice zginęli pod lawiną podczas wyjazdu na narty. Od najmłodszych lat przyjaźniła się z Susie Townsend. Mając dwanaście lat poznała starszego od siebie brata Susie – Simona. Już wówczas przykuł uwagę dziewczynki. Jednak dopiero kiedy Jenna miała piętnaście lat zauroczyła się Simonem na dobre. Ten jednak zignorował dziewczynę, a jej miłość do niego przerodziła się w niechęć i wrogość w stosunku do młodego mężczyzny. Mijają lata. Teraz zarówno Jenna jak i Susie mają po dwadzieścia cztery lata, a ich przyjaźń jeszcze bardziej się zacieśniła. Któregoś dnia Susie prosi przyjaciółkę o pomoc. Ma kryć ją przed jej bratem udając, że wprowadziła się do niej do domu. Sama w tym czasie zamierzała wyjechać z mężczyzną, którego Saimon i rodzice nie uznawali nie godząc się na ich związek. Jenna, jako lojalna przyjaciółka, postanawia pomóc Susie. Nie wie jeszcze, że to początek jej kłopotów… Simon odkrywa spisek siostry, a w wyniku kilku wypadków przedstawia Jennę jako swoją narzeczoną. Żeby nie wydać Susie, a także nie zranić uczuć rodziny, która niezmiernie cieszy się z tej wiadomości, młodzi postanawiają ciągnąć to kłamstwo i razem z rodzicami Simona oraz babcią Jenny wyjeżdżają do Francji, gdzie państwo Townsend mają niewielką posiadłość. Czy Jenna i Simon wybrną z tej sytuacji? Jak długo będą musieli ciągnąć te nieporozumienie? Jenna zaskakując samą siebie zauważa, że fikcyjny związek z Simonem zaczyna jej się podobać… Tylko czy wieloletnia niechęć może się przerodzić w prawdziwe uczucie?

Książka należy do serii satine, co oznacza, że jest to typowo kobieca literatura – o uczuciach, emocjach, bliskości. Sięgając po książkę liczyłam na to, że lektura okaże się być lekka i przyjemna w odbiorze, że miło spędzę czas podczas czytania. I wiecie co? Dokładnie tak też było. Książkę pani Jordan czyta się niezwykle szybko. Język jest prosty, wyrazisty, zrozumiały dla każdego potencjalnego czytelnika. Opisana przez nią historia jest jedną wielką intrygą, której mamy okazję się przyglądać śledząc kolejne wypadki i zastanawiając się, co też w końcu z tego wyniknie. I mimo że łatwo możemy domyśleć się zakończenia książki, to jednak wciąga ona niesamowicie i z wypiekami na twarzy przyglądamy się związkowi Jenny i Simona, który rozkwita na naszych oczach.

Zatem jeśli ktoś z Was szuka lekkiej lektury, którą przyjemnie i szybko się czyta, a która z pewnością umili czas wolny, to powinien sięgnąć po „Francuski pocałunek”. Jest tu wszystko, co dobry romans powinien posiadać. Ciekawi bohaterowie, rozkwitające uczucie, sporo emocji i interesująca intryga, na której opiera się całość wydarzeń. Jestem pewna, że ten utwór zadowoli nie jedną czytelniczkę, a może i czytelnika? Ze swojej strony gorąco polecam! Sama historię opisaną przez autorkę będę bardzo miło wspominać.

Moja ocena: 5/6
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję

25 komentarzy

 • Sylwia_85 15 sierpnia 2012 at 11:59

  Zawsze mówię, że lekkie, niezobowiązujące lektury też są potrzebne 🙂 Także jestem jak najbardziej za 🙂

  Reply
 • Anne18 15 sierpnia 2012 at 12:05

  Zgadzam się z tym co napisała Sylwia. Sama niedługo stanę się posiadaczką dwóch powieści autorki. ( wygrane w konkursie na fb).

  Reply
 • binola 15 sierpnia 2012 at 12:07

  Jeszcze nie czytałam żadnej książki Peney Jordan. Jeśli chodzi o romasne, to zazwyczaj sięgam po powieści Nory Roberts, ale musiałabym dać szansę i innym autorkom.

  Reply
 • Querida 15 sierpnia 2012 at 12:53

  A ja jakoś nigdy wcześniej nie słyszałam o tej autorce. 😉 Mimo wszystko brzmi ciekawie i kiedy będę potrzebowała jakiejś niezobowiązującej książki, chętnie sięgnę po „Francuski pocałunek”. 🙂

  Reply
 • toska82 15 sierpnia 2012 at 13:04

  Penny Jordan bardzo polubiłam i cieszę się, że tyle jej ostatnio jest znów na rynku 🙂

  Reply
 • JULIA ORZECH 15 sierpnia 2012 at 13:24

  Ja również nie czytałam jeszcze książek tej autorki. Słyszałam jednak o niej wiele. Jeśli będę potrzebowała lekkiej lektury chętnie po nią sięgnę. Pozdrawiam

  Reply
 • Scarlett 15 sierpnia 2012 at 13:30

  Oczywiste, że słyszałam o tej autorce. Jest obok Nory Roberts chyba najpopularniejszą pisarką romansów. Mimo to nie czytałam żadnej jej książki. Nie przepadam za tym gatunkiem z fabułą umieszczoną w czasach współczesnych dlatego podziękuje.

  Reply
 • Sylwuch 15 sierpnia 2012 at 13:30

  Autorkę znam, ale nigdy nie czytałam jeszcze żadnej jej książki. Myślę, że „Francuski pocałunek” byłby dobrą odskocznią od tych pochmurnych, deszczowych dni. 🙂

  Reply
 • Madame K. 15 sierpnia 2012 at 13:41

  O autorce nie słyszałam, ale chętnie się z nią zapoznam. Mimo, że za romansami nie przepadam, to czasami mam taki okres w życiu, kiedy są mi bardzo bliskie i potrzebne.

  Reply
 • Tirindeth 15 sierpnia 2012 at 14:41

  Ojoj, gorrrący tytuł ^^ Nie czytałam i nie wiem, czy się skuszę, ale nie mówię nie 😉

  Reply
 • Magdalena B 15 sierpnia 2012 at 14:49

  Coś lekkiego zawsze warto poczytać 😉

  Reply
 • Wiedźminka 15 sierpnia 2012 at 15:49

  Fajna książka. Warto czasami sobie coś takiego poczytać. 😉

  Reply
 • Julie Wellings 15 sierpnia 2012 at 16:08

  Nie lubię romansów i już sam tytuł mnie odstrasza. ;/ Jestem na nie.:D

  Reply
 • Trinity 15 sierpnia 2012 at 16:17

  Może być miłą odmianą 🙂

  Reply
 • kasandra_85 15 sierpnia 2012 at 17:08

  Lubię takie lekkie książki, które idealnie nadają się na chandrę lub deszczowy dzień:)).

  Reply
 • Książkowa. ♥ 15 sierpnia 2012 at 18:13

  Nie czytałam, nie znam, ale z chęcią to zmienię 😀
  Fajnie od czasu do czasu przeczytać coś lekkiego.

  Reply
 • AnnRK 15 sierpnia 2012 at 19:50

  Ja nie znam. I w najbliższym czasie nie poznam. Takie książki są zdecydowanie poza moim zainteresowaniem. Przynajmniej na razie.

  Reply
 • Sophie 15 sierpnia 2012 at 19:58

  Zainteresowałaś mnie tą książką, chociaż zazwyczaj takich nie czytam. ;D

  Reply
 • miqaisonfire 15 sierpnia 2012 at 20:13

  I ja jestem nią zainteresowana 🙂

  Reply
 • Marta_Kornelia 15 sierpnia 2012 at 20:29

  Nie znam tej autorki. I jakoś póki co nie ciągnie mnie do niej. Pozdrawiam!

  Reply
 • diunam 15 sierpnia 2012 at 22:52

  Przyznaję, że autorki nie znam. Może kiedyś sięgnę po jej książki.

  Reply
 • Blueberry 16 sierpnia 2012 at 00:07

  Aktualnie raczej nie bardzo mnie do niej ciągnie, ale może w niedalekiej przyszłości 🙂

  Reply
 • Czytelniczka 16 sierpnia 2012 at 14:33

  Nie znam tej autorki, ale może kiedyś przeczytam tę powieść:)

  Reply
 • marichetti 16 sierpnia 2012 at 14:54

  Ty to umiesz zaciekawić książką 😉

  Reply
 • Magda 16 sierpnia 2012 at 15:15

  nie znam autorki, ale chętnie poznam 🙂

  Reply

Leave a Comment