31. "Przerwane śledztwo" – Jacek Krakowski


Wydawnictwo: Pi
Data wydania: 2012r
Seria: super kryminał, tom 7
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192
ISBN: 978-83-62781-70-6

O autorze książki „Przerwane śledztwo”, którym jest Jacek Krakowski nigdy dotąd nie słyszałam. Żadna z jego książek do tej pory nie wpadła w moje ręce. Lektura „Przerwanego śledztwa” była więc moim pierwszym spotkaniem z tym autorem. Jako że nic o nim nie wiedziałam, postanowiłam poszukać nieco informacji na jego temat w sieci. I tak dowiedziałam się, iż urodził się on w 1950r i ukończył Uniwersytet Łódzki, gdzie studiował chemię. Jest autorem wielu powieści [m.in. „Autopsja, czyli dziennik kryzysu”, „Trans”, „Zaraza”, „Lato naszej miłości”, „Klucze do nieba i piekła”], a także tomików wierszy [„Teatr pamięci”, „Stan tworzenia”]. Mało tego! Napisał również kilka książek dla najmłodszych czytelników, jak „Uśmiechy roku” oraz „Kto tak pięknie gra”. Poza tym jest autorem wielu opowiadań, recenzji oraz esejów drukowanych w „Gazecie Wyborczej”, „Wiadomościach Kulturalnych” czy też „Literaturze”. Jego współpraca z Wydawnictwem Pi zaowocowała między innymi powieściami kryminalnymi takimi jak: „M.O.R.D.”, „Za ciosem”, „Zły sen”, „Postrach – Zdrój” oraz przeczytaną przeze mnie książką „Przerwane śledztwo”. Przeczytawszy wszystkie te informacje na jego temat czuję wstyd, że nigdy dotąd nie słyszałam o tym autorze…

Wpierw nieco o treści… W sierpniu 1967 roku w Skamielinie niespodziewanie zjawia się Stanisław Kornatowicz. Wszyscy mieszkańcy tej małej miejscowości byli pewni, że zginął on na wojnie. W niedzielne popołudnie 12 sierpnia 1967 roku zostaje wydany uroczysty obiad na cześć Stanisława. Niespodziewanie wśród zaproszonych gości wybucha sprzeczka, w której wzięli udział trzej ponad dwudziestoletni chłopcy – Rudolf Kornatowicz, Leszek Brzeski oraz Adam Orłowski. Dołączają do nich ojcowie chłopaków. W całym zamieszaniu pada strzał, od którego ginie Leszek, a winą za morderstwo zostaje obarczony Stanisław Kornatowicz. Dwa miesiące po aresztowaniu Stanisław umiera w celi – jako przyczynę podano samobójstwo. Sprawa śmierci Leszka Brzeskiego zostaje umorzona. Czterdzieści trzy lata później Rudolf Kornatowicz pragnie na nowo wszcząć śledztwo w sprawie śmierci swojego ojca, gdyż nie wierzy, że popełnił on samobójstwo w celi. Jest przekonany, że ktoś mu w tym dopomógł. Sprawą ma się zająć młoda policjantka – Laura Sawicka, krewna jego dawnego kolegi, który w młodości również miał przyjemność brać tego feralnego niedzielnego popołudnia udział w tamtym obiedzie. Przed Laurą nie lada wyzwanie! Dlaczego akurat teraz, w czterdzieści trzy lata po tamtym zdarzeniu Rudolfowi zależy, aby oczyścić swojego ojca z zarzutu morderstwa? Co takiego skrywają żyjący do dziś świadkowie tamtego wydarzenia? Czy Laurze uda się dociec prawdy? Czy da radę udowodnić, że to wcale nie Stanisław pociągnął za spust? A jeśli nie on… to kto i dlaczego to zrobił? Sięgnijcie po kryminał Jacka Krakowskiego, a z całą pewnością się tego dowiecie!

Historię opisaną przez pana Krakowskiego poznajemy z punktu widzenia dwójki bohaterów. Po części ze słów jednego z uczestników tamtego feralnego obiadu – wujka Laury Sawickiej, oraz w większej mierze właśnie z narracji młodej policjantki. Do końca nie mogłam zrozumieć jednego, a mianowicie powiązania rodzinnego Laury i jej wujka. Dziewczyna była córką nieżyjącego brata narratora, do którego z oczywistych pobudek mówiła wujku. Jednak on sam przez całą książkę zwracał się do niej: kuzynko – choć przecież była jego bratanicą. Bynajmniej już nie wnikajmy, czemu autor tak to sobie obmyślił.

Wraz z Laurą – młodą policjantką, absolwentką Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie, staramy się rozwikłać przebieg wydarzeń niedzielnego spotkania przy uroczystym obiedzie w roku 1967, podczas to którego od strzału z pistoletu zginął młody Leszek Brzeski. W tym celu wraz z dziewczyną prowadzimy rozmowy ze wszystkimi żyjącymi uczestnikami tamtego wydarzenia. Jednakże im dalej w las, tym coraz ciemniej. Świadkowie niejednokrotnie mają problemy z przypomnieniem sobie szczegółów tamtego popołudnia, innym razem pamiętają wszystko niezwykle wyraźnie. Kolejne wyznania świadków zamiast rzucać nieco światła na przebieg zdarzeń, coraz bardziej powodują mętlik w głowie zarówno Laury, jak i czytelnika. Na jaw wychodzi wiele skrywanych dotąd rodzinnych tajemnic, głęboko skrywanych uraz, wielkich sekretów, które nigdy nie powinny zostać wyciągnięte na światło dzienne i które powinny być pogrzebane wraz ze wszystkimi dotąd żyjącymi świadkami tamtego niedzielnego popołudnia. Do samego końca nie wiadomo, co tak naprawdę się wówczas wydarzyło i dopiero końcowe stronice książki wszystko odkrywają przed czytelnikiem, a samo zakończenie jest doprawdy nieoczekiwane.

„Przerwane śledztwo” należy do serii super kryminał wydawanej nakładem Wydawnictwa Pi. Ideą samej serii jest prezentacja szerokiej gamy różnorodnych powieści kryminalnych. I tak wśród książek wydanych w tej serii znajdziemy zarówno pozycje z klasyki gatunku, jak i wiele debiutanckich powieści, w tym także naszych rodzimych autorów. Niejednokrotnie są to również wznowienia prawdziwych bestsellerów, które w poprzednich latach miały już swoje premiery i dorobiły się wielu fanów wśród miłośników gatunku. Wydawnictwo ma w planach wydanie aż 25 powieści kryminalnych!

Samą książkę czyta się bardzo szybko. Sprawia to zarówno niewielka objętościowo książka, której format również nie jest zbyt duży, a do tego napisana jest dość sporą wyraźną czcionką. Oprócz tego język powieści jest bardzo prosty, wręcz pospolity i zrozumiały dla każdego czytelnika. Natknęłam się jednak na kilka drobnych błędów w postaci literówek czy też powtórzeń. Jeśli chodzi o akcję? Trudno mówić tu o jako takiej akcji, gdyż są to jedynie odkopywane wspomnienia starszych już osób, które wypływają podczas zwykłych rozmów z Laurą Sawicką. Czy książka nudzi? Nie, tego jednoznacznie powiedzieć nie mogę. Podczas czytania jednak ma się ochotę dociec prawdy, co się wówczas wydarzyło, kiedy to zginął młody chłopak w dziwnych okolicznościach. Mimo to nie jest to książka, która zapadałaby w pamięć. Ot taka lekka lektura, którą z przyjemnością można przeczytać mając wolną chwilę, ale o której zapomina się równie szybko, jak się ją przeczytało. Czy więc polecę ją innym czytelnikom? A czemu by nie? Książka nie jest zła i ktoś, kto lubi kryminalne opowiastki, albo chciałby poznać twórczość naszego rodzimego autora, powinien po nią sięgnąć i sam ocenić tę lekturę. Mnie jakoś szczególnie bynajmniej nie zachwyciła.

Moja ocena: 3/6
 
Jacek Krakowski
 
za możliwość przeczytania książki oraz otrzymane zaufanie dziękuję

16 komentarzy

 • Dariusz Dłużeń 24 maja 2012 at 12:59

  Też polowałem na tę książkę na kanapie 😉 Po recenzji to nawet cieszę się, że jej nie dostałem

  Reply
 • kasandra_85 24 maja 2012 at 13:06

  Ajj… Sporo zastrzeżeń, więc się wstrzymam. Dzięki za cynk:)
  Pozdrawiam!!

  Reply
 • Trinity 24 maja 2012 at 13:09

  Książka objętościowo niezbyt obszerna, na jeden dzień 🙂 Ale może kiedyś sięgnę, nigdy jeszcze nie czytałam żadnego kryminału tej serii 🙂

  Reply
 • marichetti 24 maja 2012 at 14:23

  Ojojoj na razie sobie odpuszczę 😉

  Reply
 • Maruda007 24 maja 2012 at 14:32

  Nie przepadam za polskimi autorami… raczej sobie odpuszczę :/
  Pozdrawiam!

  Reply
 • Marcepankowa 24 maja 2012 at 15:28

  Mnie raczej nie, ale może spodobać się w mojej Mamie – ona zaczytuje się w takich książkach 😉

  Reply
 • Blueberry 24 maja 2012 at 16:03

  Raz, że nie moje klimaty,a dwa, że ocena też nie powala…

  Reply
 • Ania 24 maja 2012 at 16:06

  Jak na razie chyba odpuszczę sobie tą książkę.

  Reply
 • Karla 24 maja 2012 at 18:24

  Za kryminałami nie przepadam, ten jakoś szczególnie mnie nie ciekawi.

  Reply
 • Aleksnadra 24 maja 2012 at 19:28

  A mnie książka się spodobała 🙂 Polubiłam Laurę Sawicką 🙂

  Reply
 • binola 24 maja 2012 at 19:50

  O rety, zamiast przeczytać „O autorze książki Przerwane śledztwo”, to przeczytałam o autorze książki Porwanego śledzia, źle ze mną 😉 A do samej książki nie jestem przekonana, na razie dam sobie spokój. Pozdrawiam 🙂

  Reply
 • Jadźka 24 maja 2012 at 20:58

  Lubię kryminały, nawet bardzo, no ale z serią tego wydawnictwa na razie się wstrzymam;)

  Reply
 • Isadora 24 maja 2012 at 21:10

  Jakoś mnie nie ciągnie do tej książki:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 • GumcioBook 24 maja 2012 at 22:40

  Nie dla mnie, więc tym azem raczej sobie odpuszczę.

  Reply
 • Dosiak 25 maja 2012 at 07:33

  Niestety nie przekonuje mnie fabuła tej książki. Właśnie skończyłam czytać powieść, w której również najważniejszym elementem są rozmowy z potencjalnymi świadkami, ale emocji i akcji nie brakuje. Natomiast „Przerwane śledztwo” jakoś do mnie nie przemawia. Przyznam też, że okładki z tej serii są wyjątkowo odstraszające.

  Reply
 • monalisap 21 marca 2013 at 20:57

  W jakiejś wolnej chwili może poszukam, zawsze to kolejny kryminał do poznania

  Reply

Leave a Comment