16. "Dotyk zła" Alex Kava

„Dotyk zła” Alex Kavy to książka z gatunku thrilleru psychologicznego. Na okładce wydawca daje nam wyraźnie znać, że książka zasłużyła już na miano światowego bestselleru, a sam thriller jest doskonały. Zaintrygowana okładką, jak i wieloma pozytywnymi recenzjami tej książki, opiniami na temat samej autorki, postanowiłam bliżej zapoznać się z jej twórczością.

Główną bohaterką książki jest agentka specjalna FBI – Maggie O’Dell, wybitna specjalistka z dziedziny tworzenia psychologicznych portretów zbrodniarzy. Zjawia się ona z polecenia swojego przełożonego w sennym, prowincjonalnym miasteczku Platte City, w stanie Nebraska. Ma za zadanie pomóc miejscowemu szeryfowi – Nickowi Morrelli, typowemu „psu na baby”, który stanowisko objął po swoim ojcu cieszącym się znakomitą opinią wśród miejscowych – rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw dokonanych na małych chłopcach. Sposób zabijania i wszelkie dowody wskazują jednoznacznie na seryjnego mordercę, który przed sześciu laty w tym samym miasteczku zabił już trzech innych chłopców. Sprawa wydawałaby się prosta… gdyby nie jeden ważny szczegół… ów morderca – Ronald Jeffreys został trzy miesiące przed znalezieniem pierwszego martwego chłopca stracony w więzieniu stanowym w Lincoln, stanie Nebraska.

„Nikt jednak nie wiedział, jak straszliwą tajemnicę zabrał ze sobą do grobu Jeffreys.”

Powstaje zatem pytanie: kim jest morderca? Czy to ktoś spośród nas, kogo doskonale znamy? Czy mamy do czynienia z naśladowcą Jeffreysa? A może prawda okaże się zupełnie inna… bardziej okrutna…? Może nie wszystko jest takie, jakie wydaje się z początku? Jedno jest pewne: od tej chwili agentka O’Dell i szeryf Morrelli będą mieli pełne ręce roboty!

Alex Kava doskonale przedstawia nam bohaterów. Mamy wgląd nie tylko w ich codzienne życie, wygląd, upodobania, ale także w głąb ich głowy… lęków, wspomnień, obaw, które mają wpływ na poczynania danego bohatera, na jego życie. Maggie O’Dell to kobieta twarda, zaprawiona w swoim fachu i wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie jej złamać. Jednak w miarę wczytywania się w książkę dowiadujemy się, że cała jej zewnętrzna postawa to doskonale stworzona skorupa, która ma uchronić ją przed podobnym koszmarem, jaki przeżyła za sprawą poprzedniego psychopatycznego mordercy – Alberta Stucky’ego, któremu również tworzyła profil psychologiczny, aby ułatwić FBI schwytanie go. Szeryf Nick Morrelli również posiada dwie twarze – z jednej strony bawidamek, lekkoduch, nie mający poważniejszych problemów poza ściganiem miejscowych wandali. Z drugiej strony to człowiek żyjący w cieniu swego ojca, z którym nie łączy go zbyt silna więź, co rzutuje na jego zachowanie i stosunki międzyludzkie. Pozostaje nam jeszcze kwestia samego mordercy… Wydawałoby się, że to człowiek okrutny, bez skrupułów mordujący niewinne dzieci, prawdziwa bestia w ludzkiej skórze, która nie zasługuje na nic innego, tylko na śmierć. Jednak poznając jego historię… jestem skłonna zrozumieć jego zachowanie. Wspomnienia z dzieciństwa bywają okrutne, koszmar który kiedyś się przeżyło, odciska piętno na naszym późniejszym życiu.

„Dotyk zła” Alex Kawy to pierwsza książka z serii o przygodach agentki O’Dell. Czyta się ją niesamowicie szybko mimo objętości książki. Pełna jest zwrotów akcji, wręcz nieoczekiwanych. Gdy już wydawałoby się, że wiemy dokładnie kto zabił, następuje nagle zwrot o 360 stopni i znów szukamy podejrzanego od nowa. Wartkie dialogi oraz stale trzymająca czytelnika w napięciu akcja nie pozwalają się nudzić. Dodatkowo pikanterii dodają wzajemne relacje pomiędzy agentką specjalną Maggie O’Dell i szeryfem Nickiem Morrellim. A zakończenie? Oj… nie tego się spodziewałam… ale zapewnić Was mogę, że zakończenie daje do myślenia i z całą pewnością jest zapowiedzią dalszych przygód agentki O’Dell. Podsumowując krótko: książka to czysta sensacja z miłosnym zabarwieniem. Polecam wszystkim tym, którzy cenią sobie ten gatunek i lubią spędzać czas na zastanawianiu się: kto zabił?..

Tytuł oryginalny: A perfect Evil
Wydawnictwo: Harlequin Enterprises
Data wydania: 2003
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Stron: 512
ISBN: 83-238-0554-7
Oprawa: miękka
Półka: pożyczone
Moja ocena: 5/6

Alex Kava

Baza recenzji Syndykatu ZwB

12 komentarzy

 • Isadora 15 kwietnia 2012 at 12:49

  Bardzo lubię prozę Kavy – tę akurat powieść wspominam z wypiekami na twarzy:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 • Jadźka 15 kwietnia 2012 at 12:54

  Przyznaję się bez bicia, że nie miałam okazji przeczytania książek tej autorki:) Ale słyszałam o niej bardzo dużo pochlebnych opinii, więc najwyższy czas to zmienić:D

  Reply
 • kamyk 15 kwietnia 2012 at 13:10

  To była pierwsza książka Kavy, którą miałam okazję przeczytać i była to miłość od pierwszego wejrzenia (przeczytania?) 🙂 Teraz planuję pochłonąć całą serię o Maggie 🙂

  Reply
 • Kama 15 kwietnia 2012 at 16:14

  Jedną z książek Kavy zakupiłam, ale jest to jedna ze środkowych części. Muszę zacząć przygodę z tą autorką od ” Dotyku zła „. Seria o Maggie bardzo mnie ciekawi 😉

  Reply
 • Aleksnadra 15 kwietnia 2012 at 16:19

  Nie czytałam żadnej z książek tej autorki choć znam jej dorobek :/ Musze się skusić choć na jedną 🙂

  Reply
 • Trinity801 15 kwietnia 2012 at 16:53

  Nigdy nie czytałam żadnej książki tej autorki, aż dziw, że jeszcze nie miałam okazji, ale na pewno w końcu sięgnę 🙂

  Reply
 • Marcepankowa 15 kwietnia 2012 at 21:16

  Słyszałam o autorce, ale jakoś tak wyszło, że nie czytałam żadnej z tych książek. A widzę, że szkoda 🙂

  Reply
 • Lawenda 15 kwietnia 2012 at 21:44

  O książce już słyszałam i jest na mojej liście książek do przeczytania, a Twoja recenzja dodatkowo mnie zachęciła! To coś idealnego dla mnie :).

  Reply
 • binola 15 kwietnia 2012 at 22:14

  Kava to jedna z moich ulubionych autorek, a seria z Maggie jest świetna 🙂

  Reply
 • Tirindeth 16 kwietnia 2012 at 08:38

  Planuję w końcu zabrać się za jakieś książki Alex 😉

  Reply
 • Irena A. Bujak (Bujaczek) 16 kwietnia 2012 at 22:07

  Uwielbiam jej książki 😉 A szczególnie serię o Maggie 😉

  Reply
 • Kinga1999 22 stycznia 2014 at 11:50

  Książki tej autorki są przepiękne , żaden thriller nie trzyma tak w napięciu jak jej !! Uwielbiam serię o Magie <3

  Reply

Leave a Comment