16. "Dotyk zła" Alex Kava

„Dotyk zła” Alex Kavy to książka z gatunku thrilleru psychologicznego. Na okładce wydawca daje nam wyraźnie znać, że książka zasłużyła już na miano światowego bestselleru, a sam thriller jest doskonały. Zaintrygowana okładką, jak i wieloma pozytywnymi recenzjami tej książki, opiniami na temat samej autorki, postanowiłam bliżej zapoznać się z jej twórczością.

Główną bohaterką książki jest agentka specjalna FBI – Maggie O’Dell, wybitna specjalistka z dziedziny tworzenia psychologicznych portretów zbrodniarzy. Zjawia się ona z polecenia swojego przełożonego w sennym, prowincjonalnym miasteczku Platte City, w stanie Nebraska. Ma za zadanie pomóc miejscowemu szeryfowi – Nickowi Morrelli, typowemu „psu na baby”, który stanowisko objął po swoim ojcu cieszącym się znakomitą opinią wśród miejscowych – rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw dokonanych na małych chłopcach. Sposób zabijania i wszelkie dowody wskazują jednoznacznie na seryjnego mordercę, który przed sześciu laty w tym samym miasteczku zabił już trzech innych chłopców. Sprawa wydawałaby się prosta… gdyby nie jeden ważny szczegół… ów morderca – Ronald Jeffreys został trzy miesiące przed znalezieniem pierwszego martwego chłopca stracony w więzieniu stanowym w Lincoln, stanie Nebraska.

„Nikt jednak nie wiedział, jak straszliwą tajemnicę zabrał ze sobą do grobu Jeffreys.”

Powstaje zatem pytanie: kim jest morderca? Czy to ktoś spośród nas, kogo doskonale znamy? Czy mamy do czynienia z naśladowcą Jeffreysa? A może prawda okaże się zupełnie inna… bardziej okrutna…? Może nie wszystko jest takie, jakie wydaje się z początku? Jedno jest pewne: od tej chwili agentka O’Dell i szeryf Morrelli będą mieli pełne ręce roboty!

Alex Kava doskonale przedstawia nam bohaterów. Mamy wgląd nie tylko w ich codzienne życie, wygląd, upodobania, ale także w głąb ich głowy… lęków, wspomnień, obaw, które mają wpływ na poczynania danego bohatera, na jego życie. Maggie O’Dell to kobieta twarda, zaprawiona w swoim fachu i wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie jej złamać. Jednak w miarę wczytywania się w książkę dowiadujemy się, że cała jej zewnętrzna postawa to doskonale stworzona skorupa, która ma uchronić ją przed podobnym koszmarem, jaki przeżyła za sprawą poprzedniego psychopatycznego mordercy – Alberta Stucky’ego, któremu również tworzyła profil psychologiczny, aby ułatwić FBI schwytanie go. Szeryf Nick Morrelli również posiada dwie twarze – z jednej strony bawidamek, lekkoduch, nie mający poważniejszych problemów poza ściganiem miejscowych wandali. Z drugiej strony to człowiek żyjący w cieniu swego ojca, z którym nie łączy go zbyt silna więź, co rzutuje na jego zachowanie i stosunki międzyludzkie. Pozostaje nam jeszcze kwestia samego mordercy… Wydawałoby się, że to człowiek okrutny, bez skrupułów mordujący niewinne dzieci, prawdziwa bestia w ludzkiej skórze, która nie zasługuje na nic innego, tylko na śmierć. Jednak poznając jego historię… jestem skłonna zrozumieć jego zachowanie. Wspomnienia z dzieciństwa bywają okrutne, koszmar który kiedyś się przeżyło, odciska piętno na naszym późniejszym życiu.

„Dotyk zła” Alex Kawy to pierwsza książka z serii o przygodach agentki O’Dell. Czyta się ją niesamowicie szybko mimo objętości książki. Pełna jest zwrotów akcji, wręcz nieoczekiwanych. Gdy już wydawałoby się, że wiemy dokładnie kto zabił, następuje nagle zwrot o 360 stopni i znów szukamy podejrzanego od nowa. Wartkie dialogi oraz stale trzymająca czytelnika w napięciu akcja nie pozwalają się nudzić. Dodatkowo pikanterii dodają wzajemne relacje pomiędzy agentką specjalną Maggie O’Dell i szeryfem Nickiem Morrellim. A zakończenie? Oj… nie tego się spodziewałam… ale zapewnić Was mogę, że zakończenie daje do myślenia i z całą pewnością jest zapowiedzią dalszych przygód agentki O’Dell. Podsumowując krótko: książka to czysta sensacja z miłosnym zabarwieniem. Polecam wszystkim tym, którzy cenią sobie ten gatunek i lubią spędzać czas na zastanawianiu się: kto zabił?..

Tytuł oryginalny: A perfect Evil
Wydawnictwo: Harlequin Enterprises
Data wydania: 2003
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Stron: 512
ISBN: 83-238-0554-7
Oprawa: miękka
Półka: pożyczone
Moja ocena: 5/6

Alex Kava

Baza recenzji Syndykatu ZwB

0Shares

24total visits,1visits today

12 Replies to “16. "Dotyk zła" Alex Kava”

  1. Przyznaję się bez bicia, że nie miałam okazji przeczytania książek tej autorki:) Ale słyszałam o niej bardzo dużo pochlebnych opinii, więc najwyższy czas to zmienić:D

  2. To była pierwsza książka Kavy, którą miałam okazję przeczytać i była to miłość od pierwszego wejrzenia (przeczytania?) 🙂 Teraz planuję pochłonąć całą serię o Maggie 🙂

  3. Jedną z książek Kavy zakupiłam, ale jest to jedna ze środkowych części. Muszę zacząć przygodę z tą autorką od ” Dotyku zła „. Seria o Maggie bardzo mnie ciekawi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *