137. "Dracula" – Bram Stoker

Nie spotkałam się z osobą, której sylwetka Brama Stokera byłaby obca. Ten irlandzki dziennikarz w 1897 roku napisał powieść zatytułowaną „Dracula”, którą oparł na biografii słynnego księcia rumuńskiego z XV wieku Vlada Draculi. To właśnie ta gotycka powieść przyniosła Stokerowi prawdziwą sławę i stała się kanwą, na podstawie której powstawały późniejsze historie o wampirach. Długo nie trzeba było czekać na ekranizację tej powieści. Już w 1931 r można było po raz pierwszy obejrzeć adaptację „Draculi” w reżyserii Toda Browninga i Karla Freunda. Sama miałam okazję obejrzeć kilka różnych ekranizacji tej ponadczasowej powieści. Dotąd jednak nie miałam możliwości sięgnięcia po pierwowzór. Ostatnio za sprawą portalu Audeo.pl stało się to dla mnie możliwe. Bynajmniej tym razem sięgnięcie po książkę było dla mnie nie lada wyzwaniem – wybrałam bowiem audiobooka. Nigdy nie przepadałam za audioksiążkami, ale postanowiłam jeszcze jeden raz dać im szansę. Czy powieść czytana przez pana Tomaszewskiego zdołała przekonać mnie do tej formy czytelnictwa?

„Dokąd przybyłem? Wśród jakich ludzi przyjdzie mi tu mieszkać?”

Historia rozpoczyna się w dniu 3 maja, kiedy to młody prawnik, pan Jonathan Harker, na polecenie swojego zwierzchnika wyrusza do Transylwanii, gdzie ma spotkać się z hrabią Draculą, aby przedyskutować z nim wszystkie sprawy związane z zakupem posiadłości w Londynie, gdzie hrabia zamierza się przenieść. Miejscowa ludność, po usłyszeniu dokąd zmierza młody człowiek, wykonuje na jego widok znak krzyża. Jonathan nie rozumie ich zachowania, które wzbudza w nim jedynie niepokój. Droga do zamku okazuje się niezbyt przyjemna. Spowijająca okolicę mgła oraz wycie okolicznych wilków tylko aby zwiększają niepokój Jonathana. Na miejscu wita go sam hrabia, który wydaje się być bardzo wyniosłą i wytworną osobą. Przydzielony zostaje mu pokój. Hrabia przestrzega swojego gościa, aby nie zapuszczał się w inne części zamczyska oraz nie próbował dostać się do zamkniętych pomieszczeń. Z upływem dni Jonathan zauważa dość niepokojące rzeczy dotyczące jego gospodarza. Dracula nigdy nie zasiada z nim do posiłków. W ciągu dnia jest nieobecny i dopiero wieczorem dotrzymuje mu towarzystwa. Na dodatek zamek wydaje się być opuszczony, nigdzie bowiem nie zauważył służby, a ze ścian pozdejmowano wszelkie lustra. Jednak tym, co najbardziej zaniepokoiło młodego prawnika, była sytuacja, w której zauważył, że Dracula nie posiada odbicia w jego podręcznym lusterku. Jonathan z czasem dochodzi do wniosku, że stał się więźniem hrabiego w jego zamczysku. Tylko dlaczego? Czego może od niego chcieć Dracula? I kimże on jest? Czy to jeszcze człowiek? A może jednak ktoś zupełnie inny?

„Boję się, do głowy przychodzą mi dziwne myśli. (…) Czuję, jak narasta we mnie lęk. (…) Zamek to więzienie, a ja jestem jego więźniem.”

Historia rozgrywa się na kilku płaszczyznach. Z jednej strony śledzimy losy młodego prawnika i jego zmagania na zamku Draculi. Innym razem przenosimy się do Londynu, gdzie dane nam jest poznać dzieje ukochanej Jonathana, Miny Murray, oraz jego przyjaciela Arthura Holmwooda i jego wybranki serca, Lucy Westenra. Książka nie jest jedną ciągłą narracją, gdyż składa się na nią kilka różnych elementów – listy, dzienniki, wycinki z gazet, które razem tworzą jedną spójną całość i dają nam możliwość poznania ze wszystkimi szczegółami wszystkiego, co miało miejsce i dogłębniej przeżyć wszelkie przygody naszych bohaterów. Sama historia Draculi jest bardzo interesująca. Podczas odsłuchiwania audiobooka na własnej skórze odczuwałam grozę sytuacji. Jestem pewna, że to głównie dzięki narracji pana Tomaszewskiego, którego umiejętność interpretowania tekstu, wyrażania emocji towarzyszących bohaterom sprawiła, że całość odebrałam tak, a nie inaczej. Barwa głosu lektora jest tak przyjemna, że z wielką chęcią zasiadałam do odsłuchiwania kolejnych fragmentów książki. Nawet nie wiem kiedy dotarłam do samego końca opowieści.

Na początku postawiłam pytanie, czy książka czytana przez pana Jana Jangę Tomaszewskiego zdoła przekonać mnie do sięgania po inne powieści wydawane w formie audioksiążki. Szczerze? Jak najbardziej! Jednak zdałam sobie sprawę, że muszę dobierać książki, w których głos lektora będzie dla mnie przyjemny i łatwy w odbiorze, gdyż cały sukces audiobooka to właśnie zasługa osoby, która daną powieść czyta.

„Draculę” Brama Stokera polecam wszystkim miłośnikom opowieści grozy i samych wampirów. Nie wypada mówić, że interesujemy się wampiryzmem i czytaliśmy wiele powieści na ich temat, kiedy w naszym dorobku nie znalazł się dotąd pierwowzór wszystkich tych historii. Dlatego też zachęcam Was do sięgnięcia po powieść „Dracula”.

Cytaty zaczerpnięte zostały z książki
Okładka audiobooka pochodzi stąd

Moja ocena: 5/6
Tytuł oryginalny: Dracula
Pierwsze wydanie: 1897 r
Wydawca audiobooka: Audioclub
Lektor: Jan Janga Tomaszewski
Czas (min): 221
Ilość stron: +/- 366
Półka: posiadam
Do kupienia: Audeo.pl
Za możliwość przesłuchania książki dziękuję portalowi
Fragment audiobooka, dla ciekawych, w jaki sposób czyta pan Tomaszewski
Recenzja opublikowana również:

27 komentarzy

 • alison2 11 grudnia 2012 at 12:44

  A więc jednak się przemogłaś 🙂 I wybrałaś świetny tytuł, nawet nie wiedziałam że jest tam dostępny… Masz absolutną rację, jeśli chodzi o głos lektora – to od niego zależy odbiór audiobooka. Dlatego zawsze najpierw odsłuchuję kawałek audiobooka na stronie, a jeśli mnie zainteresuje to słucham dalej 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek 11 grudnia 2012 at 13:39

   Długo myślałam nad tą propozycją. Jak wiesz, odmówiłam przecież. A potem ciągle nie dawało mi to spokoju 😀 Napisałam do pani z audeo wyjaśniając, że wezmę coś na próbę i jeśli faktycznie mi się spodoba, to zgodzę się na współpracę 🙂 I kurde spodobało się 😛

   Reply
 • Gosia B 11 grudnia 2012 at 13:41

  Ja jeszcze się nie przemogłam i nadal nie wysłuchałam żadnego audiobooka. Ksiązkę natomiast czytałam i podobała mi się.

  Reply
 • Isadora 11 grudnia 2012 at 13:50

  Och, wysłuchać takiego audiobooka, to byłoby coś! Znając historię Draculi mogłabym skoncentrować się nie tyle na treści, co wrażeniach!
  Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 • Created Eternity 11 grudnia 2012 at 14:13

  Jak na razie do audiobooków przekonana nie jestem. Uwielbiam trzymać w ręku książkę, która zawiera (jak ja to nazywam) magię słów 😉 Co do ,,Draculi” właśnie czyham na tę książkę w bibliotece. Zdałam sobie sprawę, że czytałam wiele książek o wampirach, ale nie powieści od której wszystko się zaczęło! Trzeba to zmienić;)
  Pozdrawiam!

  Reply
 • Karriba 11 grudnia 2012 at 14:16

  I tak zaczęły się wampiry 🙂

  Reply
 • Madame K. 11 grudnia 2012 at 14:30

  Po książkę na pewno sięgnę, ale nie w wersji audiobooka;)

  Reply
 • Trinity 11 grudnia 2012 at 14:50

  Chętnie bym o Drakuli poczytała, chociaż wampirów nie cierpię 🙂 Nawet ten audiobook mnie przekonuje, chociaż zwykle nie czytam 🙂

  Reply
 • Ewa 11 grudnia 2012 at 15:45

  Jeśli i ja się przemogę i zdecyduję posłuchać Audiobooka to całkiem możliwe, że zacznę od Draculi. 🙂

  Reply
 • Fka 11 grudnia 2012 at 16:09

  Nie przepadam za dzisiejszymi historiami o wampirach, natomiast „Draculę” bardzo chętnie bym przeczytała, a nawet i posłuchała, tak dla odmiany 🙂

  Reply
 • Czytelniczka 11 grudnia 2012 at 16:39

  Chętnie przeczytam, ale w wersji papierowej:)

  Reply
 • Jarka 11 grudnia 2012 at 16:42

  Książkę czytałam sama i może dlatego aż tak mnie nie zachwyciła 😉 Ostatnio na nowo odkrywam urok audiobooków więc mam nadzieję, że będzie mi dane poznać głos Pana Tomaszewskiego 🙂

  Reply
 • Sol 11 grudnia 2012 at 19:09

  Tak kultowy twór wprost muszę przeczytać 🙂 Zupełnie inna wizja wampirów, a nie pięknisie jak w dzisiejszych książkach/filmach. Jednak preferuję wersje papierowe, do audiobooków chyba się nigdy nie przekonam 😛

  Reply
 • Agnieszka 11 grudnia 2012 at 19:15

  Musze posłuchać!

  Reply
 • Leanika 11 grudnia 2012 at 19:18

  Nie mogę się przekonać do audiobooków, zbyt szybko się rozpraszam, więc to jest po prostu bezsensu. Co do książki to jakimś cudem jej jeszcze nie czytałam, więc czym prędzej muszę nadrobić.

  Reply
 • Aleksnadra 11 grudnia 2012 at 19:45

  Czytałam w wersji papierowej. UWIELBIAM 😛

  Reply
 • toska82 11 grudnia 2012 at 20:29

  Książkę znam i jest to najlepsza historia, najbardziej prawdopodobnego dla mnie, wampira!

  Reply
 • Upadły czy Anioł 11 grudnia 2012 at 21:19

  książkę czytałam, film oglądałam ale audio chyba nie posłucham 🙂

  Reply
 • Beatriz 11 grudnia 2012 at 21:20

  „Drakulę” mam oczywiście w planach. Nie wiem, czy czytałaś „Historyka” Kostovy? Autorka czerpie od Strokera, książka nawet nawet 🙂

  Reply
 • Natula 11 grudnia 2012 at 21:57

  Uwielbiam Draculę. Książkę czytam jakieś 20 lat temu, więc samo przez się, zrobiła na mnie ogromne wrażenie i do tej pory Dracula Bram Stokera jest moim numerem jeden 🙂 Audiobooki nie dla mnie, ale miłośnicy tej wersji powinni być zadowoleni.

  Reply
 • AmyColl 11 grudnia 2012 at 22:43

  Czytałam i nie zachwyciła mnie ta książka niczym. Może chodzi o podejście. Zbyt współczesne jak na klasy, ale cóż.. już za późno. Może jeszcze kiedyś do niej wrócę by się przekonać, o wpływie czynników zewnętrznych na ma ocenę 🙂

  Reply
 • Donna 12 grudnia 2012 at 10:09

  Mam teraz ogromną ochotę na przeczytanie czy tak jak Ty, na odsłuchanie tej książki. Z pewnością zaraz zabiorę się za pisanie wiadomości do serwisu Audeo czy byłaby taka możliwość, ale to mało istotne.
  Kiedy oglądałam ekranizacje powieści wydawała mi się nudna i jak się wszyscy spodziewali po mnie – nie dotarłam do drugiej godziny. Ba! Skończyłam po półgodzinie, a potem wysłuchiwałam komentarzy, że nie potrafię się skupić.
  Ale żeby się skupić musi być jakiś powód 🙂
  Pozdrawiam.

  Reply
 • miqaisonfire 12 grudnia 2012 at 12:50

  Dracula to klasyk i wypada go znać! 🙂 Z chęcią i ja sięgnęłabym po książkę lub nawet audiobook Stokera 😉

  Reply
 • kasandra_85 12 grudnia 2012 at 15:53

  Akurat Draculę chętnie bym sobie przypomniała w formie audio:)

  Reply
 • effka129 (Księgoraj) 30 kwietnia 2013 at 20:00

  Niestety, „Draculę” tylko oglądałam, nie czytałam ale koniecznie muszę przeczytać, tym bardziej, że to klasyka horroru, a ten gatunek obok fantastyki – uwielbiam! Film bardzo mi się podobał (grał w nim główną rolę jeden z moich ulubionych aktorów: Gary Oldman)a książka? Zobaczymy…Co do książek audio, do niedawna uważałam, że nic nie zastąpi książki w wersji papierowej, ale przekonałam się, że wersja audio okazuje się niezwykle przydatna w momencie, gdy nie ma się zupełnie czasu na czytanie…

  Reply
  • Miłośniczka Książek 30 kwietnia 2013 at 21:08

   Również uważałam, że książka audio to już nie to. Jednak faktycznie bywają sytuacje, kiedy taka forma wiele ułatwia 🙂

   Reply

Leave a Comment