105. "Choroba Twoim przyjacielem" – dr Thorwald Dethlefsen, dr Reudiger Dahlke


Tytuł oryginalny: Krankheit als Weg. Deutung un Be-Deutung der Krankheitsbilder
Tłumaczenie: Kamila Petrikowska
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Data wydania: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 368
ISBN: 978-83-7377-521-3
Półka: posiadam
Do kupienia: Talizman.pl

Wszechobecny stres, ogólne zmęczenie, pogoń za pieniądzem – tak w dzisiejszych czasach wygląda życie przeciętnego człowieka. Gonimy za marzeniami bardzo często kosztem własnego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Na całe szczęście medycyna cały czas się rozwija, stale odnajdujemy nowe lekarstwa na dotykające nas schorzenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie zwalczać nękające nas choroby – choć niestety nie wszystkie. Leczymy jednak głównie objawy chorób nie zastanawiając się głębiej nad tym, jakie jest podłoże powstawania danych schorzeń. Dzięki lekturze książki „Choroba Twoim przyjacielem” będziemy zdolni lepiej zrozumieć przyczyny pojawienia się konkretnych symptomów chorobowych i być może pomóc sobie we własnym zakresie zanim zwrócimy się do lekarza po lekarstwa.

Dr Thorwald Dethlefsen to znany na całym świecie dyplomowany psycholog oraz psychoterapeuta. Z kolei dr Ruediger Dahlke jest lekarzem, a także specjalistą od terapii naturalnych. Oprócz tego jest również uważany za autorytet w dziedzinie holistycznego zdrowia oraz duchowości. Obaj panowie opublikowali kilka książek, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz uznaniem wśród czytelników całego świata. Dzięki połączonym siłom stworzyli książkę „Choroba Twoim przyjacielem. Ulecz duszę, ulecz ciało”, która dzięki uprzejmości wydawnictwa Studio Astropsychologii trafiła w moje ręce.

„Człowiek nie może w tym wszechświecie zrobić nic więcej, niż nauczyć się patrzeć – a to jest najtrudniejsze.” [1]

Książka jest niczym innym tylko poradnikiem, który pomoże każdemu z nas lepiej poznać swój organizm, wszystkie symptomy, które wydaje, aby móc w porę zauważyć, że być może coś nam dolega. Jednak nie są to tylko suche medyczne fakty, a dogłębne wytłumaczenie każdego zagadnienia. Autorzy starają się udowodnić swoim czytelnikom, że tak naprawdę źródłem naszych dolegliwości bywają najczęściej zachwiania wewnętrznej równowagi. To one doprowadzają nas do stanów chorobowych. Wiedzieliście na przykład, że powodem objawów alergicznych może być zwykła agresja? Natomiast do wszelkiego rodzaju infekcji w organizmie mogą doprowadzić toczone przez nas w życiu konflikty z innymi ludźmi. Co mnie zaciekawiło szczególnie, to opis najzwyklejszego przeziębienia, któremu niestety często pozwalam się dopaść. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że niewinne przeziębienie może być odpowiedzią organizmu na stan zmęczenia jakąś sytuacją. Jeśli nie chcemy z kimś rozmawiać – ból gardła; nie mamy ochoty nad czymś się dłużej zastanawiać – mamy ból głowy uniemożliwiający skupienie się nad problemem. A może nie chcecie się spotykać z innymi ludźmi? Odpowiedzią jest katar, który skutecznie odstrasza od nas innych z obawy o zarażenie. W książce znajdziemy wiele podobnych spojrzeń na istotę choroby, które pozwolą nam lepiej zrozumieć przyczynę jej pojawienia się u nas.

Poradnik składa się z dwóch głównych części, które z kolei dzielą się łącznie na szesnaście rozdziałów. I tak w części pierwszej znajdziemy tematy dotyczące ogólnych podstaw zrozumienia choroby oraz uzdrowienia. Część druga natomiast to szczegółowe omówienie organów oraz różnych chorób z nimi związanych. Na końcu książki znajduje się indeks, który pozwoli na szybkie odnalezienie interesujących nas zagadnień. Całość napisana jest w taki sposób, że potencjalny czytelnik nie powinien mieć większych trudności ze zrozumieniem omawianych tematów.

Jeśli zatem ktoś z Was zechce lepiej zrozumieć własne ciało, wszystkie symptomy, które nam wysyła, to niech zaopatrzy się w omawianą książkę. Z pewnością dostarczy Wam wielu informacji, które niejednokrotnie Was zaskoczą. Mimo początkowych obaw dotyczących lektury, muszę przyznać, że to była doprawdy ciekawa czytelnicza podróż.

[1] „Choroba Twoim przyjacielem”, Dethkefsen i Dahlke, wyd. Studio Astropsychologii, tłum. Kamila Petrikowska, 2012 r, s. 345

Moja ocena: 4/6
Za książkę dziękuję

15 komentarzy

 • Natula 7 października 2012 at 11:57

  Bardzo ciekawi to brzmi, ale czy faktycznie jest to prawda… Nie do końca wierzę w taki stan rzeczy, jednak mam świadomość, że nasza psychika potrafi płatać nam różne figle, nawet zdrowotne.

  Reply
 • Kruszynka 7 października 2012 at 13:38

  Z każdą pozycją jestem coraz mniej oczarowana Astro…

  Reply
 • kasandra_85 7 października 2012 at 13:42

  Póki co nie mam ochoty na taką tematykę…
  Pozdrawiam;)

  Reply
 • Książkowa. ♥ 7 października 2012 at 13:52

  Hmm nie lubię poradników ale spróbowałabym, z czystej ciekawości 🙂

  Reply
 • hibou 7 października 2012 at 14:11

  Z ciekawości bym przeczytała 🙂

  Reply
 • Magdalena B 7 października 2012 at 16:12

  Hmm dość ciekawe spostrzeżeni choroby 😀

  Reply
 • Donna 7 października 2012 at 16:39

  Mam parę podobnych książek na regale w swoim pokoju, więc ta książka była by po prostu zbędna.
  Pozdrawiam, Donna

  Reply
 • tetiisheri 7 października 2012 at 17:00

  Chętnie w taką ciekawą czytelniczą podróż się wybiorę 🙂

  Reply
 • Scarlett 7 października 2012 at 18:18

  O tak ciekawa książka. Zastanawiam się, co o mnie mówią wszystkie moje choroby…

  Reply
 • marichetti 7 października 2012 at 18:39

  Pozycja brzmi ciekawie 😉

  Reply
 • Ewa 7 października 2012 at 18:56

  Jakoś taka tematyka mi nie leży…Może kiedyś?:)

  Reply
 • tetis 7 października 2012 at 20:03

  Ach, czyli muszę być bardzo zestresowana osobą w ostatnim czasie, że wszystkie choróbska mnie się czepiają ;[

  Reply
 • diunam 7 października 2012 at 21:24

  Brzmi interesująco. Bardzo na czasie.

  Reply
 • Angela 7 października 2012 at 23:48

  Mam na półce i jestem ciekawa czy przypadnie mi do gustu 🙂

  Przy okazji zapraszam do mnie na konkursik 🙂

  Reply
 • Anonymous 11 października 2012 at 16:55

  książka na takim poziomie możne służyć ludzią którzy już zauważyli powiązania psychiki z cielesnymi bolączkami i śledząc i rozwijac supeł przypadłosci fizycznych chcą jeszcze dogłębnie poznać zależności!!!!

  Reply

Leave a Comment