ОСТАНОВКА: РΟССИЯ! nr 3/2012 [recenzja 331]

Ostanowka Rossija 3-2012

Ostatnimi czasy prezentowałam Wam magazyny wspomagające naukę języka angielskiego „English matters”, których wydawcą jest Colorful Media. Dziś dla odmiany przyjrzymy się bliżej czasopismu poświęconemu językowi rosyjskiemu „ОСТАНОВКА: РΟССИЯ!”, a dokładniej numerowi 3/2012. Magazyn ten ukazuje się co dwa miesiące w cenie nie przekraczającej 12 zł. W każdym numerze znajduje się wiele informacji i ciekawostek o krajach rosyjskojęzycznych.

O czym tym razem przeczytamy? Na początek coś dla miłośników historii. Będą mieli oni okazję zapoznać się z życiem carycy Katarzyny II oraz dowiedzieć się, dlaczego lata jej panowania nazywane są „złotym wiekiem” rosyjskiej szlachty. Następnie znajduje się obszerny artykuł o tym, co w przeszłości pili Rosjanie, kiedy nie było dostępu do barów kawowych i innych udogodnień współczesnego człowieka typu jedzenie na wynos czy telefony komórkowe. W dziale Kultura i obyczaje przeczytamy również o trendach światowej mody, stylach i ekskluzywnej odzieży. Miłośnicy literatury będą mieli okazję poznać bliżej rosyjskiego poetę Iosifa Aleksandrowicza Brodskiego. Zapoznają się również z materiałem dotyczącym czytelnictwa w Rosji w 2012. Tu bliżej o rynku wydawniczym oraz formach książki, w tym o coraz popularniejszych czytnikach e-booków. Nie zapomniano także o fanach sportu. Szerzej omówiony został temat Euro 2012 po wschodniej stronie Europy. A na sam koniec coś dla maniaków kina, a dokładniej wielbicieli fantastyki i jej ekranizacji. Tu m.in o klasykach rosyjskiej fantastyki, braciach Arkadiuszu i Borysie Strugackich.

Jak widać tematyka czasopisma jest mocno zróżnicowana. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Artykuły zostały opracowane przez wykwalifikowanych lektorów, są one dopracowane w najmniejszym szczególe. Dodatkowym atutem magazynu jest zamieszczony słownik co ciekawszych wyrazów znajdujących się w danym tekście. Ale to nie wszystko. Przy wybranych artykułach znajdują się specjalnie kody QR, które po zeskanowaniu dają nam możliwość pobrania nagrania mp3 i odsłuchania danego tekstu.

Magazyn ОСТАНОВКА: РΟССИЯ! nr 3/2012 polecam wszystkim miłośnikom języka rosyjskiego, którzy chcą urozmaicić sobie naukę tego języka. Jestem pewna, że będziecie zadowoleni z materiałów w nim zamieszczonych.

Moja ocena: 5/6

Strona Wydawnictwa na Facebooku
Strona magazynu na Facebooku

14 komentarzy

 • Książkówka 13 października 2013 at 10:58

  Języka rosyjskiego uczyłam się w podstawówce, i mimo że dobrze mi szło, to nie przepadałam za nim. 😉

  Reply
  • Miłośniczka Książek 13 października 2013 at 11:04

   Też uczyłam się rosyjskiego. Podstawówka i liceum. Zdawałam z niego maturę. Dziś po 11 latach, widzę jakie szkody poczyniło nie obcowanie z językiem. Dlatego też sięgnęłam po ten magazyn. Może dzięki nim pamięć mi wróci 😛

   Reply
 • ania notuje 13 października 2013 at 12:16

  Jak dotąd nie miałam okazji uczyć się rosyjskiego 😉

  Reply
  • Miłośniczka Książek 13 października 2013 at 23:42

   U mnie był to język obowiązkowy. Kiedy dochodziła mi nauka języka obcego w podstawówce, nie było jeszcze angielskiego w szkołach 😉

   Reply
 • AnnieK 13 października 2013 at 13:17

  Oo, z tym magazynem z chęcią spróbuję, nie wiedziałam, że po rosyjsku też wydają.

  Reply
  • Miłośniczka Książek 13 października 2013 at 23:43

   Po angielsku, rosyjsku, niemiecku, francusku i hiszpańsku 🙂 Co kto lubi 🙂

   Reply
 • ejotek 13 października 2013 at 13:58

  Nigdy nie uczyłam się rosyjskiego, tak więc nie skorzystam

  Reply
  • Miłośniczka Książek 13 października 2013 at 23:43

   Rozumiem 🙂

   Reply
 • Kiti 13 października 2013 at 14:48

  Ja bym z chęcią przeczytała o carycy, Brodskim i czytelnictwie w Rosji. W ogóle najbardziej podoba mi się dział o sławnych pisarzach:)

  Reply
  • Miłośniczka Książek 13 października 2013 at 23:43

   Faktycznie, jest ciekawy 🙂

   Reply
 • Książkowe zaurocznie 13 października 2013 at 18:02

  Siedem lat się uczyłam j. rosyjskiego. Pięć lat w technikum i dwa na studiach i szto nit gawarit.

  Reply
  • Miłośniczka Książek 13 października 2013 at 23:44

   Ja mam za sobą 8 lat – 4 podstawówka, 4 liceum, ale sporo umknęło niestety :/

   Reply
 • Kruszynka 14 października 2013 at 18:25

  Lubię te gazetki, jak tak przeglądałam to ciekawe. Czas się w którąś bliżej zagłębić 😉

  Reply
 • Czarny Kapturek 15 października 2013 at 08:32

  Szkoda, że szkoły nie zakupują takich gazetek. Myślę, że byłoby to świetnym sposobem na naukę. Wydaje mi się, że nauczyciele (nie wszyscy oczywiście) nie są otwarci na nowości i robienie coś poza programem. :c

  Ja bym z chęcią popracowała na takiej gazetce te 45 minut, zawsze to jakieś zapoznanie z kulturą. 🙂

  Reply

Leave a Comment